czwartek, 29 września 2016

Jak dobrać obrożę dla psa?


Obroża to obowiązkowe wyposażenie psiej wyprawki. Skoro więc będzie elementem używanym przez pupila na co dzień, trzeba poświęcić nieco więcej uwagi na wybranie tej odpowiedniej. Co to znaczy „odpowiednia obroża”? Przede wszystkim wytrzymała, solidnie wykonana, zapewniająca psu bezpieczeństwo i wygodna w noszeniu. Estetyka, choć niewątpliwie ważna, nie powinna być tu kluczowym kryterium.Na co zwrócić uwagę, kupując obrożę dla psa?


Przyglądając się dostępnym w sklepach obrożom, zauważymy, że różnią się od siebie pod względem kilku podstawowych cech. Jedną z nich jest materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy więc obroże skórzane, nylonowe i metalowe. Która będzie najlepsza dla naszego psa?

Obroże skórzane są zwykle solidne i trwałe. „Zwykle”, bo wiele zależy od jakości i grubości skóry oraz sposobu użytkowania. Jeśli jakość ta będzie wątpliwa, obroża może dość szybko się rozciągnąć i zerwać przy silniejszym pociągnięciu. Skóra jest również mało odporna na działanie wilgoci, nie posłuży więc długo psom, które podczas spacerów zażywają kąpieli w stawie czy rzece. Niekorzystnie może na nią wpłynąć również deszcz. Jeśli chcemy zwiększyć trwałość obroży skórzanej, warto odpowiednio o nią zadbać, tzn. zdejmować, kiedy pies rusza w kierunku wody, a jeśli zamoknie – zdjąć ją po powrocie do domu i osuszyć. Można również stosować preparaty do pielęgnacji skórzanych wyrobów. Kupując taką obrożę, warto zwrócić uwagę na rodzaj podszycia. Najlepiej, aby to był miękki materiał, np. filc.Dużą popularnością cieszą się także obroże wykonane z taśmy nylonowej. Są wytrzymałe i bardziej odporne na działanie wilgoci niż obroże skórzane. Jeśli ulegną zabrudzeniu, łatwo je wyczyścić. Są lekkie, więc nadają się zarówno dla dużych, jak i małych psów. Dodatkowym atutem dla niektórych właścicieli może być szeroki wybór wzorów i kolorów takich obroży. W sklepach zoologicznych bez większych trudności znajdziemy też obroże nylonowe posiadające odblaskowe elementy. Warto zastanowić się nad kupnem takiej, jeśli często wychodzimy z psem na spacer wieczorami, a zwłaszcza jeśli podczas takich spacerów zdarza nam się puszczać go luzem.Największą zaletą obroży metalowych jest ich wytrzymałość, dlatego zalecane są głównie w przypadku psów średnich i dużych. Mają jednak trochę wad. Są cięższe niż obroże skórzane czy nylonowe, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla psów małych. Dźwięk uderzających o siebie ogniw może drażnić niektóre psiaki (i ich właścicieli). Trzeba też pamiętać, że metal łatwo nagrzewa się w słońcu, jak i szybko wychładza podczas mrozu, więc noszenie metalowej obroży nie zawsze będzie komfortowe.

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj zapięcia obroży. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma: plastikowym zatrzaskiem lub metalową sprzączką. Ogólnie rzecz biorąc, oba rozwiązania są dobre, choć nie są pozbawione wad. Plastikowy zatrzask może być nieco mniej solidny niż metalowa sprzączka, ale nie jest to regułą, bo wszystko zależy od jakości użytego tworzywa. W sklepach znajdziemy np. obroże, w których plastikowy zatrzask wykonany jest z elastycznego materiału mrozoodpornego, nie ma więc wówczas obaw, że pod wpływem zimna skruszeje i zmniejszy się jego trwałość. W obrożach z plastikowym zatrzaskiem istnieje też większa możliwość regulacji obwodu. W przypadku obroży z metalową sprzączką producent z góry ustala liczbę i rozmieszczenie otworów, a więc i możliwości regulacji są mniejsze.

Oczywiście kluczowy jest wybór obroży dostosowanej do wymiarów psa, a więc obwodu jego szyi. Idealna obroża to taka, która nie jest za luźna, a więc nie zsunie się z głowy pupila, ale nie jest też za ciasna, czyli nie będzie go przyduszać. Jak sprawdzić, czy obwód jest odpowiedni? Wystarczy założyć psu obrożę i wsunąć pod nią dwa palce, które powinny się zmieścić, ale też nie powinno pozostawać wokół nich za dużo wolnego miejsca. Istotna jest także szerokość obroży. Zbyt szeroka obroża będzie ograniczać ruchy, z kolei zbyt wąska może się boleśnie wrzynać w skórę. Im pies mniejszy, tym oczywiście szerokość powinna być mniejsza.

Nie można pominąć także różnic w zakresie samego rodzaju obroży. Najpopularniejsze są obroże klasyczne z regulowanym obwodem. Ale znajdziemy też np. obroże półzaciskowe, których się nie rozpina, lecz wkłada przez głowę pupila. Kiedy pies ciągnie na smyczy, obroża się lekko zaciska i nie ma wówczas obawy, że się zsunie. Zaciska się jednak tylko do ustalonego przez nas obwodu. Natrafić możemy również na kolczatki, które należy jednak traktować wyłącznie jako obroże stosowane podczas szkolenia psa, a nie do codziennego użytku. Podobnie w przypadku obroży uzdowych, w których jedna pętla zakładana jest wokół szyi, a druga – wokół pyska. Kiedy pies ciągnie na smyczy, jego łeb odwraca się, co ma zniechęcić go do dalszych prób. Warto jednak mieć na uwadze, że taka obroża nie jest wskazana w przypadku psów małych, u których kręgosłup szyjny jest bardzo delikatny i mógłby ulec uszkodzeniu, czy u psów ze zwyrodnieniami w tym odcinku kręgosłupa.Przydatne akcesoria do obroży dla psów


Kiedy już wybierzemy obrożę, nie można zapomnieć o jej nieodłącznym elemencie: adresówce. Jeśli obroża nie posiada odblaskowych elementów, warto zdecydować się na adresówkę ze światełkiem ledowym. Istnieje również możliwość doczepienia do obroży dwóch gadżetów: klasycznej, np. skórzanej, adresówki i odblaskowej zawieszki ze świecącą diodą.

Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger