wtorek, 12 maja 2015

Ropienie oczu u psa

Właściciel psa każdego dnia powinien zajrzeć mu w oczy. Nie tylko po to, aby okazać mu czułość, ale również – aby kontrolować stan zdrowia pupila. Jednym z symptomów, który powinien wzbudzić nasz niepokój i chęć skonsultowania się z weterynarzem, jest obecność ropnej wydzieliny.Łzy u psa

Gałkę oczną psa, podobnie jak u człowieka, pokrywa tzw. film łzowy. Jest on konieczny dla zdrowia oczu, zapewnia bowiem ochronę przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi oraz nawilża powierzchnię oka. Występowanie łez jest więc zjawiskiem całkowicie naturalnym, podobnie jak gromadzenie się w kąciku oka tzw. śpiochów. Problem pojawia się wówczas, gdy ilość łez jest zbyt duża lub zbyt mała oraz gdy oprócz nich dostrzeżemy żółto-zieloną wydzielinę – ropę.

Przyczyny ropienia

Powodów, dla których nagle w okolicach oczu psa pojawia się ropa, jest mnóstwo: od stosunkowo niegroźnych po bardzo poważne. Czasem jej występowanie związane jest z dostaniem się do oka ciała obcego, np. rzęsy. Może się jednak okazać, że ropienie oczu jest jednym z objawów zapalenia spojówki, grudkowego zapalenia trzeciej powieki czy zespołu suchego oka.

Przyczyny zapalenia spojówki mogą być różne: drażnienie oka przez ciało obce, alergia, przebyta nosówka czy uraz mechaniczny. Zapalenie spojówki może być także konsekwencją wspomnianego zespołu suchego oka. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy łez jest za mało, a więc gdy w filmie łzowym pokrywającym gałkę oczną obecne są ubytki. W efekcie bariera ochronna oka jest osłabiona, a przez to jest ono narażone na podrażnienia i infekcje. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki to infekcja wirusowa występująca zwykle u szczeniąt.

Kiedy do weterynarza?

Należy pamiętać o tym, że niektóre rasy psów są bardziej podatne na choroby oczu i trzeba w ich przypadku więcej uwagi poświęcać na codzienną pielęgnację. Dotyczy to w szczególności psów z płaską kufą, np. pekińczyków czy mopsów, a także psów z długimi włosami na głowie, które mogą dostawać się do oczu i drażnić je. Każdego dnia powinniśmy przyjrzeć się oczom, sprawdzić, czy nie ma ropy i usunąć ewentualne „śpiochy”. Do przemywania oczu używamy naparu ze świetlika bądź specjalnych płynów przeznaczonych do tego celu. Nie stosujemy waty, możemy natomiast sięgnąć po jałowe gaziki lub płatki kosmetyczne o zbitej strukturze. W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są również gotowe nasączone płatki. Oczy przemywamy, kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Wizyta u weterynarza jest konieczna, jeśli ropienie oczu nasila się, a zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaczerwienienie, światłowstręt czy pocieranie oczu łapą. Po postawieniu diagnozy lekarza zaleci podawanie odpowiednich środków, np. kropli lub maści z antybiotykiem. Niepokojących symptomów nie należy lekceważyć, nasze zaniedbania mogą doprowadzić u psa do utraty wzroku.

Jak podawać psu krople do oczu?

Przed zakropienie oczu należy przemyć je ciepłą przegotowaną wodą. Lekko unosimy głowę psa i podajemy krople, umieszczając je w górnej części oka. Gdy pies zamknie oczy, delikatnie masujemy powieki, aby rozprowadzić płyn. Jeśli pies nie chce z nami współpracować, możemy poprosić o pomoc drugą osobę bądź spróbować podać krople, gdy pupil śpi.

1 komentarz:

  1. Moje psisko miało jakiś drobny uraz oka i obecnie zaczyna mu się też na nim robić zaćma i ropieje mu. Oczka przemywamy solą fizjologiczną. Weterynarz stwierdził iż nie ma zapalenia, ale wiek robi teź swoje.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger