niedziela, 1 lutego 2015

Co zrobić, gdy pies złamie kończynę

Co zrobić, gdy pies złamie kończynę
Zima w pełni. Na chodniku pojawia się pokrywa lodowa, która sprawia, że pies może się przewrócić i złamać kończynę. Jak opatrzyć ranę w domu i jak bezpiecznie przetransportować czworonoga do weterynarza?

Objawy złamania u psa

 • dziwne, nienaturalne zachowanie u psa, np. agresja, pojękiwanie, piszczenie, szczekanie, skowyt - w szczególności w momencie dotyku w czułe miejsce,
 • obrzęk, opuchlizna tkanek wokół złamanego miejsca,
 • nienaturalny wygląd ciała w miejscu złamania,
 • widoczna rana na skórze, w szczególności, gdy jest to złamanie z przemieszczeniem lub otwarte,
 • niemożliwość poruszania złamaną kończyną,
 • unoszenie złamanej łapy w górze, zwisanie złamanej szczęki – ciągle otwarty pysk, w przypadku złamanego kręgosłupa i miednicy wystąpi częściowy lub całkowity paraliż,
 • gdy pies odczuwa ból, stara się nie obciążać złamanej kończyny i kuleje,
 • deformacja kończyny,
 • lekko krótsza kończyna.

Leczenie złamań u psa


 1. Leczenie zachowawcze – polega ono na nałożeniu opatrunku na proste złamanie kości przedramienia, podudzia, śródstopia oraz śródręcza. Właściciel musi być w stałym kontakcie z weterynarzem i informować go o wysiękach, opuchliźnie itp.
 2. Leczenie operacyjne – metoda ta stosowana jest w przypadku złamań otwartych, czyli w takich, gdy kość przebije skórę, złamań nasady dalszej kości przedramienia oraz złamaniach kości udowych i ramiennych oraz złamań śródstawowych.
 3. Gips – leczenie to jest stosowane w przypadku innych złamać kończyn. Należy mieć psa na oku przez cały czas i sprawdzać, czy gips na pewno dobrze się trzyma i czy nie wydziela się spod niego żadna wydzielina.

Jak przygotować psa do przewiezienia do weterynarza


 1. Opatrzenie otwartego złamania - nasączamy sterylną gazę płynem fizjologicznym lub wodzie. Następnie nakładamy ją na złamanie i obwiązujemy.
 2. Zrobienie domowej szyny - owijamy złamaną łapę czystą tkaniną, kładziemy ją na patyk, linijkę, złożoną tekturę lub zwiniętą gazetę, a na końcu usztywnienie mocujemy do łapy za pomocą kawałka tkaniny, np. szalikiem.
 3. Transport chorego pupila - gdy pies złamie kończynę, należy bardzo uważnie podnosić go oraz przenosić. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc w położeniu go na koc oraz wsadzeniu do samochodu (niosąc go trzymając za rogi koca, jak w nosidle). Usadawiamy czworonoga na tylnym siedzeniu. Jedna osoba powinna pilnować go przez całą drogę do weterynarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger