wtorek, 2 grudnia 2014

Profil osobowości psa - wytłumaczenie

Profil osobowości psa - wytłumaczenie
Po wykonaniu testu, o którym pisałam w zeszłym tygodniu, dowiecie się, jaki charakter ma Wasz pupil. Co to jednak oznacza? Co dalej?

Co oznacza dany profil osobowości psa


Profil ofiary (nie mylić z byciem ofiarą) – zawiera zachowania związane z  polowaniem, zabijaniem ofiary i jedzeniem. Jest on uaktywniany przez ruch, dźwięk i zapach. Zachowania związane z profilem ofiary to sposób patrzenia, słyszenia, śledzenia, podchodów, pogonią za wszystkim, co się rusza, łapaniem tropu, rzucania się na kogoś, piskliwego szczekania, gryzienia, zabijania, ciągnięcia w dół, rozrywania na strzępy, kopania i zakopywania.

Takie zachowania można zauważyć, gdy pies goni za kotem uciekającym na drzewo – zaczyna się ekscytować i szczekać w wysokiej tonacji. Twój pupil może również potrząsać i rozrywać zabawki oraz chować przysmaki, np. pod kanapą.

Profil członka stada – zawiera zachowania związane z byciem częścią stada, włączając zachowania reprodukcyjne. 

Psy są zwierzętami stadnymi, co oznacza, że mają one potrzebę stosowania się do hierarchii społecznej regulowanej przez zasady zachowania. To daje im uczucie porządku i wewnętrznego komfortu. Chęć bycia częścią grupy sprawia, że czworonogi te chcą z nami współpracować jak z członkami watahy.

Profil członka stada jest stymulowany poprzez pozycję w hierarchii - kontakt fizyczny, różnego tupu gry i zabawy oraz zachowania związane z interakcjami z innymi psami, również tymi reprodukcyjnymi (lizaniem, wspinaniem się na drugiego czworonoga, myciem uszu itp.). 

Pies z wieloma z tych zachowań jest tym, który podąża za Tobą w domu, jest najszczęśliwszy, gdy jest z Tobą, uwielbia być głaskany i zadbany oraz lubi z Tobą pracować. Taki pies może być niezadowolony, gdy zostaje sam przez długi czas.

Profil walki - zachowania nie są w pełni rozwinięte do momentu ukończenia przez psa drugiego roku życia. Pewne odruchy są jednak widoczne na wcześniejszym etapie rowoju. 

Zachowania charakterystyczne dla psa o tym profilu to: wpatrywanie się w inne psy, stanie „na baczność”, ochrona terytorium,  ciągle postawione uszy, podniesiona głowa, zjeżona sierść na karku, strzeżenie zabawek i jedzenia, unikanie zabiegów pielęgnacyjnych, niechęć przed dotykiem, wrażliwość na dźwięki. Taki pies może również kłaść się przed drzwiami lub szafkami, by zmusić właściciela do omijania tych miejsc.

Profil ucieczki (obrony) – jest regulowany przez instynkty przetrwania, samozachowawcze i zawiera zachowania zarówno z profilu walki i ucieczki. Jest on bardziej skomplikowany i niż reszta – ten sam bodziec, który wywołuje u psa agresję może również spowodować chęć ucieczki, zwłaszcza u szczeniaków.

Wiele zachowań wskazuje na to, że pies jest niepewny – jeżenie się sierści, chowanie się, uciekanie od nowych sytuacji, niechęć do bycia dotykanym przez obcych, brak pewności siebie. Psy o profilu ucieczki są zazwyczaj młode i jeszcze niedoświadczone. 

Wiedząc, jaki profil osobowości ma Wasz pies, możecie zacząć skuteczną tresurę. Przykład: wiedząc, że Wasz czworonóg ma profil walki, nie będziecie tresować go przy pomocy krzyków czy gwałtownych ruchów. Użyjecie pozytywnych środków.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger