środa, 31 grudnia 2014

Pies a noc sylwestrowa

Pies a noc sylwestrowa
Dzisiaj wyjątkowy dzień – Sylwester! Wszyscy przygotowują się do całonocnych zabaw – stroją się, malują i kupują fajerwerki, które o północy rozświetlą całe niebo. Jednak to, co dla nas jest piękne i niesamowite, dla naszych pupili jest udręką i powoduje niesamowity stres.

Przed rozpoczęciem nocy sylwestrowej powinniśmy zastanowić się, jak pomóc naszemu psu przetrwać ten czas. Najlepiej jeśli zbadamy reakcje pupila na huk zanim narazimy go na ten powodowany przez fajerwerki.

Negatywne reakcje pupila na huk


 • drżenie mięśni,
 • niepokój,
 • nadmierne ślinienie,
 • przyspieszony oddech,
 • chowanie się,
 • szczekanie,
 • skomlenie,
 • nietrzymanie moczu oraz kału,
 • krążenie w miejscu, 
 • wymioty.

Jeśli zauważymy, że pies właśnie tak reaguje na huk, musimy przygotować go na noc sylwestrową:

 1. Można podać pupilowi lek uspokajający – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Sam lek nie jest jednak rozwiązaniem. 
 2. Warto przygotować psu koga – gumową kość z ochładzającym środkiem. Do środka wsadź biały serek, a dziurki zaklej dżemem również bez cukru. Tak przygotowaną kość włóż do zamrażarki do momentu aż całość się zmrozi. Następnie podaj psu. Zjedzenie zawartości koga może zająć psu nawet kilka godzin. Dzięki temu odciągniemy jego uwagę od hałasu.
 3. Przed nocą sylwestrową należy podać psu posiłek bogaty w węglowodany, np.: ryż z mięsem z kurczaka, rosół z kaszą, warzywami i kawałkami mięsa lub płatki owsiane.
 4. Wyprowadzamy pupila zanim zacznie się sylwester. Zabieramy pupila na długi, wyczerpujący spacer, pełen w różnego typu zabawy. Dzięki temu czworonóg się zmęczy, będzie mniej zestresowany i impulsywny.
 5. Jeśli mieszkacie w mieszkaniu, możecie przygotować w ulubionym miejscu psa legowisko. Połóżcie w nim koce i poduszki, w których pupil będzie mógł się schować, zakopać. Będzie to jego bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł się odstresować i stłumić huk.
 6. Na rynku dostępna jest kamizelka przeciwlękowa dla psa – wykorzystuje ona metodę stałego wywierania nacisku, dzięki któremu, zwierzę uspokaja się i czuje się bezpiecznie. Kamizelka ta przydaje się także w wielu innych sytuacjach, które wywołują u psiaka strach lub agresję.
 7. Ważne jest, by, jeśli pies się stresuje, nie krzyczeć na niego – to tylko spotęguje jego strach. Nie wolno jednak popadać ze skrajności w skrajność – przesadne uspokajanie i głaskanie nie przyniesie pozytywnego efektu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger