sobota, 27 grudnia 2014

Pękające poduszki łap

Pękające poduszki łap
Trwa zima. Temperatura spada, pada śnieg, a na chodniku i ulicy powstaje lodowa pokrywa. Wyjeżdżają solarki, które wszędzie rozsypują sól, dzięki której ludzie nie wywalają się na każdym kroku. Jednak to, co nam ułatwia życie, może sprawić naszym pupilom wiele bólu.

Pękające poduszki łap u psów to duży problem, szczególnie zimą. Mimo tego, że są one odporne na wiele czynników zewnętrznych, niektóre z nich mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń i stanów zapalnych.

Psie łapy ciągle stykają się z ziemią. Właśnie dlatego, wszelkie skaleczenia czy podrażnienia sprawiają, że pupil ma problemy z chodzeniem, które sprawia mu ból. 

Przyczyny podrażnienia psich opuszków


Ścieranie i różne nawierzchnie

Chodząc po chodniku czy innych powierzchniach, psie opuszki ścierają się. Twardość podłoża ma duży wpływ na kondycję poduszek. 

W zimę problem jest większy, ponieważ na chodniki wysypywana jest sól, która dostaje się między opuszki. Tam, wraz z wilgocią, rozmiękcza je, a poduszki zaczynają pękać. Sól wchodzi w powstałe rany. By uchronić czworonoga przed cierpieniem, warto posmarować przestrzenie między opuszkami wazeliną. Dzięki temu sól nie będzie przywierać do skóry.

W przypadku psów długowłosych, oprócz soli, problem stanowi śnieg, który przykleja się do sierści. Powstają kulki, które dostają się między palce i ranią pupila.

Oprócz soli, substancjami, które podrażniają opuszki psa to: płyny do mycia podłóg, preparaty chemiczne, nawozy, piasek, żwir itp. Kontakt z nimi może doprowadzić nawet do odpadnięcia poduszek. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Alergie

Różnego typu alergie, głównie pokarmowe, wywołują świąd w łapach i innych częściach ciała. Piesek, chcąc pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, zaczyna gryźć swędzące go miejsca. To pogarsza stan poduszek i doprowadza do powstawania ran.

Niedobory cynku

Częstą przyczyną powstawania ran na opuszkach jest niedobór cynku. Istnieją rasy psów szczególnie narażonych na to schorzenie, m.in. Beagle, Pudle, Husky, Samojedy, Owczarki niemieckie, Dogi niemieckie oraz Pointery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger