wtorek, 26 sierpnia 2014

Żywienie reproduktora

Żywienie reproduktora
Każdy pies wymaga odpowiedniego pożywienia. Jego dieta powinna zawierać minerały i witaminy, które zaspokoją potrzeby organizmu.

Każdy właściciel reproduktora (pies rasowy, który otrzymał odpowiednie uprawnienia i jest zdolny do pokrycia suki) powinien wiedzieć, jak go karmić, by wspomóc działanie jego organizmu. Oto parę przydatnych wskazówek:
 • Podawaj reproduktorowi produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi olej z łososia, olej ze słonecznika (naturalny antyutleniacz, dużo kwasów Omega 6, zapobiega miażdżycy, chorobom układu krążenia i serca), olej z wątroby dorsza, olej z wiesiołka (zawiera mnóstwo wit. F, m.in. pomaga w leczeniu atopowych zmian skórnych przy alergiach wziewnych i pokarmowych, stabilizuje poziom cukrów we krwi, przeciwdziała miażdżycy, obniża zbyt wysokie ciśnienie i odtruwa organizm z toksyn), olej z konopii, olej lniany.
 • Reproduktor powinien dostawać jak najwięcej pokarmu bogatego w witaminy i minerały, w tym:
 1. Witaminę A – jej niedobór może doprowadzić do tego, że pies będzie mniej płodny. Można ją znaleźć w marchewce, pomidorach, tranie, jajach oraz w wątróbce.
 2. Witaminę B – jej niedobór może doprowadzić do zaburzenia płodności u psa. Można ją znaleźć w wątróbce oraz drożdżach.
 3. Witaminę E – ze względu na to, że pełni ona rolę przeciwutleniacza w organizmie, jest bardzo ważna. Jej niedobór może doprowadzić do chorób serca, złej kondycji błon międzykomórkowych, deregulację pracy hormonów oraz złego metabolizmu składników odżywczych. Można ją znaleźć w tranie, jajach, orzechach oraz warzywach posiadających zielone liście.
 4. Cynk, Fosfor, Miedź, Potas, Wapń oraz Żelazo – ich niedobór może doprowadzić do złego samopoczucia i gorszego funkcjonowania organizmu psa.
 • W diecie reproduktora powinno znaleźć się więcej niektórych produktów, m.in. mięso, ser biały, żółtka, mieszanki minerałów i witamin.
 • Można również wprowadzić w dietę reproduktora jedną łyżeczkę oleju sojowego lub słonecznikowego dziennie. Można również podawać psu mielone siemię lniane, które zawiera dużo witaminy A. Jej niedobór może doprowadzić do zaburzeń spermatogenezy, czyli nieodpowiedniego przebiegu procesu powstawania oraz dojrzewania plemników, czyli gamet męskich osobników, który odbywa się w jądrach.  Jeśli proces ten jest zaburzony, komórki macierzyste nie rozwiną się w dojrzałe plemniki.

1 komentarz:

 1. Witam.
  nie wiem czy dobrze zrozumialem? Nalezy podawac duzo olei z Omega 6?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger