czwartek, 28 sierpnia 2014

Jak walczyć z psią sierścią w domu

Jak walczyć z psią sierścią w domu
Przygarniając psa należy liczyć się z tym, że trzeba będzie po nim sprzątać. Jedną z najbardziej uciążliwych rzeczy jest usuwanie sierści z różnych powierzchni – dywanów, tapicerek czy ubrań.

Linienie u psów występuje cyklicznie, co sześć miesięcy – wiosną oraz jesienią. Jest to związane z długością dnia i ilością światła słonecznego o tych porach roku. Wraz z nadejściem wiosny wzrasta ilość światła słonecznego i u większości psów wywołuje to bardziej lub mniej intensywne linienie. Podobna sytuacja ma miejsce jesienią, tylko wtedy słońce świeci o wiele słabiej. Właśnie wtedy czworonogi gubią najwięcej włosa, który trzeba regularnie usuwać – nie tylko szczotkując pupila, ale również sprzątając cały dom. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym codzienne sprzątanie może być łatwiejsze.

Usuwanie psiej sierści z dywanu


Najciężej jest usunąć sierść z dywanu, ponieważ wnika ona w głąb materiału. Najważniejsze jest to, by codziennie odkurzać dywan –dzięki temu pozbędziemy się nie tylko włosia, ale również alergenów. Istnieją również przyrządy, które pomogą nam w dbaniu o czystość:
 1. Gumowy wałek lub gumowa miotła – wystarczy przyłożyć wałek lub miotłę do dywanu i przesuwać ją w swoim kierunku. Dzięki temu włos czworonoga przyczepi się do przyrządu i zostanie usunięty. 
 2. Gumowe lub lateksowe rękawiczki – nałóż rękawiczki na dłonie i przeciągnij nimi po powierzchni dywanu. Sierść powinna przyczepić się do rękawiczek. 
 3. Klejąca rolko do ubrań – przeciągnij ją po dywanie, a klejąca powierzchnia zbierze znajdującą się na nim sierść.

Usuwanie psiej sierści z ubrań, tapicerek i narzut


Psy zostawiają sierść wszędzie, gdzie usiądą. Warto więc wiedzieć, co zrobić, by pozbyć się nieestetycznego włosa z różnych powierzchni:

 1. Sucha gąbka lub mokra szmatka – gąbka dobrze sprawdza się przy czyszczeniu tapicerki, a mokra szmatka do czyszczenia ubrań i narzut. Polecam jednak zaopatrzyć się w klejącą rolkę do ubrań,
 2. która usunie wszelkie sierści włosa.
 3. Gumowe rękawiczki – najlepiej używać ich do czyszczenia tapicerki, przeczesując ją palcami.
 4. Butelka z atomizerem i płyn do płukania – dobrym sposobem na wyczyszczenie tapicerki z psiej sierści jest spryskanie jej wodą z płynem do płukania ubrań (proporcja wody do płynu – 3:1) i pozostawienie na parę godzin. Następnie należy przejechać odkurzaczem po tapicerce i gotowe.
 5. Taśma pakunkowa – przydaje się do czyszczenia tapicerki. Wystarczy przyczepić ją do tapicerki, a potem energicznie odkleić.

3 komentarze:

 1. Najlepiej przy psie mieć Roomba - regularne odkurzanie to podstawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, jeszcze jak zwierzak się przyzwyczai to mam dobrą zabawę z takim robotem

   Usuń
 2. Moim zdaniem najlepiej od czasu do czasu wysłać dywan do czyszczenia. Wiadomo, dobrze samemu go czyścić, ale perfekcyjnie sami nigdy tego nie zrobimy. Nie jest to drogie, przynajmniej tam, gdzie wysyłamy - Klinika dywanów, Wrocław, a daje super efekt . Ogólnie dywan i pies to ciężki temat ;/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger