czwartek, 7 sierpnia 2014

Psy rasy Whippet

Psy rasy Whippet
Dzisiaj opowiem Wam o rasie psów, której osobniki uważane są za najlepsze czworonogi wyścigowe – Whippetach. Ich głównym przeznaczeniem było polowanie na króliki.

Charakter psów rasy Whippet


Psy te są bardzo inteligentne. Charakteryzują się dużą tolerancją wobec dzieci, obcych ludzi oraz innych zwierząt. Są bardzo posłuszne i lubią się uczyć – szkolenie nie stanowi dla nich problemu. Nie są agresywne.

Whippety szybko dostosowują się do nowego otoczenia. Jak na charty, nie wymagają wyjątkowo dużej przestrzeni. Trzeba jednak zabierać je na długie i wyczerpujące spacery.

Pielęgnacja Whippetów


Skóra psów tej rasy jest cienka i delikatna. Należy więc dbać o nią regularnie – w szczególności w lecie oraz zimie. W momencie, gdy jest duże słońce, należy smarować skórę czworonoga kremami z filtrem i nie wychodzić z nim na spacer w największy upał. W zimne dni należy smarować skórę psa kremami tworzącymi naturalną barierę ochronną.

Problemy zdrowotne


Whippety mogą cierpieć na różnego typu alergie pokarmowe oraz kontaktowe. Są również narażone na kłopoty z krążeniem, nowotwory, dysplazję stawów biodrowych, problemy z kręgosłupem oraz przepukliny.

Ciekawostki o Whippetach


  • inna nazwa tej rasy to Chart angielski,
  • Whippety pojawiły się w Polsce w latach 60- tych XX wieku,
  • mogą osiągnąć prędkość nawet 65 km/ h.


                                                             Profil psa rasy Whippet


Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Kraj patronacki: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 10., Sekcja 3.

Wzrost: psy: 47 do 51 cm, 
               suki: 44 do 47 cm.

Umaszczenie: wszystkie maści lub połączenia kolorów

Sylwetka: grzbiet szeroki, zwarty, raczej długi, wyraźne wysklepienie partii lędźwiowej, ale nie tworzące garbu, lędźwie sprawiają wrażenie siły, klatka piersiowa bardzo głęboka, szeroka na wysokości serca, dobrze zarysowany, nisko położony mostek, żebra dobrze wysklepione, łączą się silnymi mięśniami z grzbietem; kończyny przednie proste, o idealnej postawie, front nie jest zbyt szeroki, łopatki muskularne, ukośne, sięgają powyżej wyrostków kolczystych grzbietu, gdzie są wyraźnie zarysowane, łokcie: Dobrze przylegają do ciała, śródręcze proste i lekko elastyczne, kończyny tylne: mocne - pies kryje dużo powierzchni w pozycji stojącej, widać, że posiada dużą siłę napędową, uda szerokie, stawy kolanowe dobrze ukątowane, podudzie dobrze rozwinięte, stawy skokowe: nisko osadzone, łapy bardzo wyraziste, palce wyraźnie oddzielone od siebie, ale zwarte, opuszki grube i mocne

Szata: krótki, delikatny, przylegający

Głowa: czaszka długa i sucha, górna część płaska, zwęża się w kierunku kufy, raczej szeroka między oczami, stop łagodny, wierzchołek nosa czarny; u psów błękitnych dopuszcza się wierzchołek nosa błękitny; u psów o maści wątrobianej wierzchołek nosa tego samego koloru; u psów białych lub łaciatych dopuszczalna jest częściowa depigmentacja nosa, szczęki/zęby mocne, silne o wyraźnym zarysie, idealny zgryz nożycowy, uzębienie kompletne i regularne, co oznacza, że siekacze górne ściśle zachodzą na dolne przykrywając je, zęby osadzone prostopadle w stosunku do szczęk

Oczy: owalne, błyszczące, o bardzo żywym wyrazie

Uszy: w kształcie płatka róży, małe, delikatne

Ogon: bez pióra, długi, cienki, w akcji noszony delikatnie zagięty ku górze, ale nie powyżej linii grzbietu

Podsumowując informacje o Whippetach:


  • są inteligentne,
  • lubią bawić się z dziećmi,
  • szybko się uczą, 
  • nie wymagają dużej przestrzeni,
  • należy dbać o ich skórę,
  • cierpią na przeróżne alergie pokarmowe,
  • zyskują coraz większą popularność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger