niedziela, 27 kwietnia 2014

Jak karmić szczenięta bez matki?

Jak karmić szczenięta bez matki?
Czasami zdarza się, że suka porzuca swoje szczeniaczki. W tym momencie, cała odpowiedzialność spada na człowieka – musi on zastąpić nowo narodzonemu pieskowi matkę.

W pierwszych tygodniach życia szczeniaka najważniejsze jest karmienie, utrzymywanie ciepła i rozwoju umiejętności społecznych. W większości przypadków to wszystko zapewnia mama nowo narodzonych piesków. Jednak jeśli zostaną one oddzielone od matki, przez nią porzucone lub suka nie będzie produkowała wystarczającej ilości mleka, opieka nad szczeniaczkami spadnie na właściciela.

Jak karmić nowo narodzonego szczeniaka ?


Mleko matki psa oferuje wszystko, co potrzeba szczeniakowi podczas jego pierwszych czterech tygodni życia. Jeśli jednak to człowiek musi karmić maluszka, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. On powie nam jak prawidłowo karmić pieska (robiąc to niepoprawnie możemy wyrządzić czworonogowi krzywdę).

Nowo narodzone pieski będą musiały być karmione substytutem matczynego mleka. Ważne jest, by wybrać to odpowiednie, które nie spowoduje biegunki u pupila. Do karmienia będziecie potrzebowali butelki lub strzykawki.

Jak często należy karmić szczeniaczka ?


Szczenięta zazwyczaj jedzą przynajmniej co dwie godziny w ich pierwszym tygodniu życia. Wraz z czasem należy zwiększać przerwy między kolejnymi posiłkami. Około czwartego tygodnia życia szczeniaczka, można rozpocząć przechodzenie na normalny pokarm. Podczas przejścia na stałą karmę, suchy pokarm może być nasączony ciepłą wodą i mlekiem zastępczym oraz doprowadzony do konsystencji kaszki. Takie jedzenie można podawać czworonogowi kilka razy dziennie. Stopniowo można zmniejszyć ilość paszy mlekozastępczej, do momentu aż piesek skończy 7 do 8 tygodni życia. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który ustali dawki pokarmu i częstotliwość jego podawania.

Ile powinien ważyć nowo narodzony piesek ?


Średnia waga po narodzinach szczenięta zależy od rasy. W pierwszych tygodniach życia masa ciała czworonoga może zwiększyć się aż trzykrotnie. Przybranie od 10 proc. do 15 proc. dziennie jest normalne u pieska. Szczenię, które nie uzyska odpowiedniej wagi w pierwszym okresie życia, jest narażone na śmierć.

Czy należy podnisić nowo narodzonego pieska ?


Szczenię nie powinno być zbyt często podnoszone w  pierwszych dwóch tygodniach życia. Należy robić to tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Upewnij się, że szczeniakowi jest wystarczająco ciepło we wczesnym okresie życia — można użyć do tego elektronicznego kocyka lub butelki ciepłej wody zawiniętej w ręcznik. Należy ciągle monitorować pupila i sprawdzać, czy prawidłowo się rozwija.

Bardzo ważne jest, by przez cały proces dorastania nowo narodzonego pieska, konsultować się z weterynarzem. Dzięki temu będziemy pewni, że wszystkie wykonywane przez nas czynności prowadzą do prawidłowego rozwoju szczeniaczka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger