piątek, 17 lutego 2023

Trendy żywieniowe psów w 2023 roku

Branża zoologiczna także ma swoje trendy, zarówno w kwestiach mody, opieki nad zwierzakami, jak i w dziedzinie żywienia naszych pupili. W końcu bardzo ważne jest to, co trafia do miski zwierzaka! Ponadto na żywienie domowych czworonogów zaczyna się patrzeć bardziej całościowo: pod uwagę bierze się wpływ produkowania pożywiania i jego pozyskiwania na środowisko zewnętrzne.

Nieobce są też sprawy powtórnego wykorzystywania różnych produktów, troska o biosferę oraz samopoczucie wszystkich istot zamieszkujących naszą planetą. Dlatego trendy żywieniowe psów w 2023 roku to nie tylko zainteresowanie tym, aby kudłacz spożywał wyłącznie to, co najlepsze, ale także aby produkcja tego była możliwie najmniej obciążająca środowisko. Wielu producentów karm bierze udział w akcjach ekologicznych, wpiera fundacje opiekujące się potrzebującymi zwierzakami czy dofinansowuje powszechne akcje sterylizowania czy czipowania pupili zarówno domowych, jak i tych domów pozbawionych. To także troska o zwierzaki, które borykają się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, w podeszłym wieku czy z chorobami przewlekłymi. Poniżej najważniejsze trendy żywieniowe psów w 2023 roku.

Nie marnuj psiego pożywienia

Zasada dotycząca niemarnowania jedzenia sprawdza się zarówno wśród ludzi, jak i u pupili. O ile jednak człowiek jest świadomy marnowania jedzenia i może podjąć kroki, aby coś z tym zrobić, psiak jest zdany wyłącznie na właściciela.

W haśle, by nie marnować jedzenia, nie chodzi oczywiście o to, aby kudłacz jadł aż do pęknięcia. Wręcz przeciwnie! Chodzi o rozsądne i ekonomiczne dawkowanie posiłków, aby zaspokoić zapotrzebowania energetyczne oraz na poszczególne składniki odżywcze, a jednocześnie nie przekarmić pupila i nie zmarnować nadwyżki pożywienia. Łączy się to z drugim trendem: produkowania bardziej ekologicznych, ale też wygodniejszych opakowań. Dzięki temu możemy kupić porcję w sam raz na jeden, maksymalnie dwa posiłki, więc nic się nie zmarnuje i nie zepsuje. Mamy też możliwość kupowania karm w opakowaniach hurtowych, ale umożliwiających wygodne i bezpieczne przechowywanie, za przykład niech posłuży pakowanie suchych karm w praktyczne, zamykane wiaderka, które pozwalają długo utrzymać świeżość i smak jedzenia.

Trendem na ten rok jest również różnorodność! Zarówno w kwestii gramatury opakowania, jak i samego smaku. Po co kupować wielką paczkę karmy, która może nie pasować psiakowi, skoro lepiej jest sprawić mu zestaw saszetek albo ekologicznych puszek z miksem smaków? W ten sposób kudłacz będzie miał niespodziankę, a my niczego nie zmarnujemy, bo taka puszka starczy akurat na przetestowanie pożywienia. Ta sama zasada dotyczy przysmaków, żwaczy czy przekąsek dentystycznych.

Przysmaki dla psów ↓

Natura w diecie psa

Trendy ekologiczne są aktualne od wielu lat i nie tracą na ważności. Z jednej strony chodzi o troskę o środowisko zewnętrzne i dobrostan całego naszego ekosystemu, z drugiej strony natomiast coraz większą wagę przykłada się do tego, aby karmy dla psiaków maksymalnie przypominały ich naturalną, dziką dietę.

Dbać o środowisko można zawsze, także produkując nieszkodliwe dla natury opakowania karm i psich smakołyków. Plastik da się przecież zastąpić papierem, metalem czy nawet szkłem. To samo dotyczy samego procesu produkcji: może stać się bardziej ekologiczny, choćby jeśli chodzi o zużycie wody. Nie można zapominać o recyklingu.

Nie można też zapominać o tym, co ląduje w psiej misce. Pożywienie powinno być produkowane ze świeżych składników, pochodzących od lokalnych dostawców czy farmerów. Karmy wysokiej jakości są przepełnione kąskami, które składają się na naturalną psią dietę, z maksymalnym uwzględnieniem potrzeb organizmu. Nie znajdziemy w nich tego, co zwierzakowi nie jest potrzebne. W końcu chodzi o to, aby domowy futrzak odkrył w sobie wilka! 

Psie nietolerancje pokarmowe i alergie

Alergia to niestety choroba cywilizacyjna i psiaki także nie są od niej wolne. Dodatkowo zwierzaki żyjące w miastach są nieco odcięte od swojego naturalnego środowiska, stąd w trendach pojawienie się pożywienia z linii urban life czy urban energy. Wszystko po to, aby psia dieta i tryb życia wciąż pozostawały maksymalnie związane z naturą.

Zwierzaków ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi jest wiele. Wśród nich ogromny procent to właśnie psiaki z alergiami pokarmowymi, nietolerancjami czy problemami w trawieniu białka, w tym przede wszystkim glutenu. To właśnie dla nich powstają produkty delikatne dla żołądka, pozbawione większość najpopularniejszych składników uczulających czy produkty bezglutenowe. To żadna fanaberia – psiak także może z nim problemy. Ponadto na rynku przybywa nie tylko karm bezzbożowych, ale także monobiałkowych, które ograniczają wystąpienie ryzyka nietolerancji czy alergii pokarmowej do minimum.

Produkty dla psich seniorów

Długość życia ludzkiego się zwiększa. U psiaków nie widać tego w tak oczywisty sposób, ale dzięki prawidłowemu żywieniu, zdrowemu trybowi życia oraz postępom medycyny nasze pupile także mogą cieszyć się dłuższym i bardziej witalnym życiem. Tym samym powstaje coraz większa potrzeba produkowania pożywienia dla kudłaczy w podeszłym wieku. To właśnie następny trend – pożywienie dla czworonożnego seniora!

Pokarmy dla psich emerytów muszą mieć ograniczoną ilość tłuszczu, ponieważ organizm nie radzi już sobie tak dobrze z ich trawieniem jak dawniej. Przydadzą się za to substancje poprawiające metabolizm, jak na przykład L-karnityna, oraz substancje wspomagające odnowę stawów i kości – tutaj najważniejsze są glukozamina, kolagen oraz siarczan chondroityny. Inwestycja w dobrą psią starość to także prawidłowa higiena jamy ustnej (przysmaki dentystyczne) oraz zadbanie o to, aby nawet przy osłabionych zmysłach zwierzakowi chciało się jeść i czerpał z tego przyjemność. Tutaj z pomocą przychodzą nade wszystko esencjonalne i intensywne w smaku i zapachu karmy mokre, a także buliony czy nawet zupy dla psiaków. Dostarczą one jakże potrzebnego na tym etapie życia błonnika oraz witamin i minerałów.

Mięso dla psa – tylko najwyższej klasy

W świecie, w którym tyle mówi się o nadmiernej konsumpcji mięsa, temat ten musiał się również pojawić wśród trendów żywieniowych psiaków. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby kudłacze nie jadły mięsa. To absolutnie wykluczone! Chociaż zwierzaki te spożywają także sporo produktów bezmięsnych, to właśnie białko zwierzęce znajduje się na szczycie listy substancji, których potrzebują psie organizmy.

Ważne jest jednak, jakie to mięso będzie. Czy pochodzi z uznanej i certyfikowanej hodowli? Czy jest produktem świeżym i lokalnym? Czy zostało pozyskane z poszanowaniem środowiska zewnętrznego? Te kwestie dotyczą także połowu ryb – zrównoważonego i zgodnego z dobrostanem całej planety. 

Dlatego zwracajmy uwagę, jakie mięso spożywa nasz kudłacz. Czytajmy informacje na opakowaniach, dopytujmy, sprawdzajmy. Chodzi przecież przede wszystkim o to, aby nasz psiak jadł tylko to, co zdrowe i najlepszej jakości! Nie zapominajmy też o tym, że jego organizm potrzebuje także kasz, warzyw, małej dawki owoców czy jajek, aby dieta była pełnowartościowa i zbilansowana.


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger