piątek, 26 sierpnia 2022

Pies dla rodziny z dziećmi – którą rasę wybrać?

Kiedy mamy rodzinę z dziećmi, a do tego chcemy pod nasz dach przygarnąć psiaka, musimy dopasować do siebie wszystkie elementy układanki. Już sam fakt, że w domu pojawi się nowy lokator sprawia, że trzeba przeorganizować dotychczasowy plan dnia, podzielić obowiązki i ustalić pewne zasady. 

Trzeba przecież pamiętać, że psiak to nie jest zabawka, tylko żywe i czujące stworzenie, które wymaga codziennej opieki, troski i zaangażowania. Zanim go przygarniemy upewnijmy się, czy wszyscy domownicy są na taką zmianę gotowi. Decyzja musi zapaść jednomyślnie, bo inaczej czekają nas sprzeczki i kłopoty. Wszyscy w domu chcą psiaka? Wspaniale! W takim razie trzeba jeszcze podjąć decyzję, jaki to ma być kudłacz: duży czy mały, aktywny czy bardziej spokojny, szczeniak czy dorosły zwierzak, a także jakiej ma być rasy, jeśli decydujemy się na pupila rasowego.

Zanim w domu pojawi się pies

Zanim pod naszym dachem pojawi się nowy przyjaciel, trzeba koniecznie się przygotować. W jaki sposób? Na przykład sprawdzić, czy nikt z domowników nie jest na niego uczulony. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które przecież mogą o tym w ogóle nie wiedzieć. To ogromne rozczarowanie, a nieraz rozpacz, kiedy ktoś z rodziny ma silne uczulenie na psiaka i nie wiadomo, czy nie przyjdzie nam go jednak oddać. Na takie sytuacje lepiej się przygotować.

Jeżeli mamy dzieci, które już rozumieją, co się do nich mówi, trzeba też koniecznie odbyć z nimi poważną rozmowę, że zwierzak w domu to nie zabawka, że czekają ich obowiązki, że muszą umieć obchodzić się z nowym przyjacielem. Oczywiście nikt nie może wymagać od kilkulatka, żeby jeździł w razie awarii z psiakiem do weterynarza, ale już zabawa z pupilem, delikatne czesanie czy wymiana wody w misce nie są jakoś wyjątkowo skomplikowane. Im starsze mamy dziecko, tym bardziej może nam pomoc. Ustalmy też zawczasu, kto wychodzi z kudłaczem na poszczególne spacery, żeby potem nie było przykrych niespodzianek, że nikt nie kwapi się, aby rano wcześniej wstać. Oczywiście obowiązki powinny być rozłożone po równo, porami spacerów można się zamieniać.

Musimy też przygotować nasz dom na pojawienie się pupila. Potrzebujemy wyprawki dla nowego domownika: legowiska, smyczy, kagańca, szelek lub obroży, misek, karmy czy zabawek. W przypadku szczeniaka przydadzą się również takie akcesoria jak maty do nauki siusiania czy mięciutki kocyk. Bądźmy przygotowani, aby psiak zastał w domu wszystko, czego potrzebuje.

Przysmaki dla psów ↓

Wybór psa – co wziąć pod uwagę?

Zanim wybierzemy psiaka, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy jego rozmiarów. Zupełnie inaczej zajmujemy się przecież yorkiem i owczarkiem niemieckim. Jeżeli mamy małe mieszkanie, lepiej wybrać psiaka mniejszej rasy. Jeśli natomiast jest duże i marzy nam się równie duży psiak, trzeba się zastanowić, czy w razie problemów jest ktoś, kto na przykład da radę przenieść go do samochodu, aby zawieźć do weterynarza.

Druga ważna sprawa to ilość czasu i energii, które możemy poświęcić czworonogowi. Wybierając kudłacza aktywnego, sami musimy być aktywni, bo z takim pupilem trzeba biegać, uczyć go mnóstwa nowych rzeczy, zapewnić mu „rozruszanie” zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Wiele psiaków ras dużych i silnych wymaga też odpowiedniej tresury, aby nie siały wokół siebie chaosu.

W zależności od rasy czekają nas większe lub mniejsze wydatki, częstsze lub rzadsze wizyty u weterynarza, trudniejsza lub łatwiejsza pielęgnacja sierści. Przeanalizujmy to wszystko, zanim dokonamy wyboru. Porozmawiajmy też na ten temat z całą rodziną, zwłaszcza jeśli dzieci są starsze, bo ich głos także się wówczas mocno liczy.

Pies dla rodziny z dziećmi – jaki powinien być?

Czy istnieje psiak idealny dla rodziny z dziećmi? Tak naprawdę każdy zwierzak może się taki okazać, ale oczywiście pewne cechy są w takim przypadku bardziej pożądane niż inne. Jakie to zatem są cechy?

Po pierwsze, psiak powinien być cierpliwy, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Nawet jeśli będziemy ich pilnować, mogą wykorzystać chwilę nieuwagi i pociągnąć zwierzaka za ogon albo spróbować go dosiąść jak konia. Kudłacz powinien reagować ze spokojem i być niewzruszony. Oczywiście dzieci nie mogą go męczyć – trzeba tego bardzo pilnować, ale jeśli zdarzy się jakaś wpadka musimy mieć pewność, że psiak wykaże się daleko idącą cierpliwością.

Po drugie, psiak musi być towarzyski. W końcu będzie mieszkał z mniejszą lub większą rodziną, bawił się z dziećmi, spędzał dużo czasu w sporej grupie ludzi. Powinien być zatem otwarty, kontaktowy, chętny do poznawania nowych rzeczy i dosyć odważny. Lękowy i skryty pupil może zanadto się stresować w takich sytuacjach.

Po trzecie, psiak musi lubić się bawić. W końcu wychowywanie się z dziećmi to nieustanna zabawa. Dobrze, żeby miał sporo energii, lubił się uczyć nowych rzeczy i poznawać świat. I oczywiście musi po prostu lubić dzieci i pewnego rodzaju chaos, który tworzą wokół siebie.

Po czwarte, psiak musi być spokojny i łagodny. Nie może reagować agresją na niewygodne i nieprzewidywalne sytuacje, bo zacznie stanowić zagrożenie dla rodziny. Oczywiście żaden kudłacz nie rodzi się agresywny, ale życie potrafi odcisnąć piętno również na czworonogach. Jeśli bierzemy psa ze schroniska, lepiej wybrać w takim wypadku szczeniaka, który ma mały bagaż przykrych doświadczeń i zapewne szybciej się dostosuje do nowych warunków.

Zabawki dla psów ↓

Pies dla rodziny z dziećmi – którą rasę wybrać?

Każdy psiak, który lubi dzieci, jest odpowiednim kandydatem na nowego domownika. Są oczywiście jednak rasy, które są szczególnie predestynowane do wychowywania się z dziećmi. Oto najbardziej popularne z nich:

Labrador retriver – ta rasa jest wręcz uwielbiana przez rodziny z dziećmi i nie bez powodu. Psiaki są niezwykle kontaktowe, sympatyczne i otwarte na nowe kontakty. Do tego nie mają w sobie nic z agresji. Uwielbiają się bawić.

Golden retriver – rasa podobna charakterologicznie do labradorów, do są niezwykle inteligentne. Sprawdzają się doskonale jako opiekunowie dzieci, ale także osób niepełnosprawnych czy starszych. Są bardzo stabilne emocjonalnie i bardzo kontaktowe.

Pudel – może nie kojarzy nam się z psiakiem rodzinnym na pierwszy rzut oka, ale doskonale nadaje się do tej roli. Jest nie tylko jedną z najbardziej inteligentnych ras, ale do tego bardzo opiekuńczą i cierpliwą. Ponadto pudle mają włosy zamiast typowej sierści, więc będą idealnym wyborem dla alergików.

Seter irlandzki – psiaki tej rasy uwielbiają, kiedy wokół dużo się dzieje, jak powietrza łakną też kontaktu z człowiekiem. To rasa, która ogromnie się przywiązuje, jest cierpliwa i kocha się bawić. Trzeba tylko pamiętać, że seter jest bardzo wrażliwy i łatwo go zranić emocjonalnie.

Beagle – rasa niezwykle przyjazna i rodzinna. Uwielbia się bawić, ma mnóstwo energii, a krótka sierść nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Beagle jest też bardzo inteligentny, więc z prawdziwą radością pouczy się nowych komend i sztuczek.

Buldog francuski – choć wygląda na nieco zamkniętego w sobie i lubiącego w spokoju leżeć na kanapie, buldog francuski okaże się doskonałym wyborem dla rodziny z dziećmi. Przede wszystkim jest bardzo łagodny i wesoły, a do tego odważny, cierpliwy i inteligentny. Nie jest typem sportowca, ale dzieci na pewno nie będą się z nim nudzić.

To oczywiście tylko kilka przykładów najpopularniejszych ras. Wśród często wybieranych psiaków są też nowofunlandy, owczarki collie, berneńskie psy pasterskie czy samojedy. Nie można jednak zapominać, że poza psiakami rasowymi, możemy też zdecydować się na uroczego kundelka, który połączy w sobie wiele pięknych cech swoich rasowych kuzynów. W tym wypadku wybór jest naprawdę ogromny! 


Autorka: Magdalena Dolata

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger