czwartek, 21 lipca 2022

Czy można często zmieniać psu karmę?

Rynek zoologiczny stale się zmienia. W sklepach co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe karmy, o ulepszonym składzie albo większej zawartości białka. Czy warto podążać za tymi nowinkami, kiedy już udało nam się znaleźć karmę, po której pupil czuje się dobrze i zdrowo wygląda? Jak często można zmieniać psu karmę i jak należy to robić?

Jak często można zmieniać karmę psu?

Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ogólnie rzecz biorąc, w kwestii zmiany psiej karmy przyjmuje się dwa podejścia. Pierwsze z nich zakłada, że monotonia żywieniowa jest wręcz wskazana i jeśli tylko uda nam się znaleźć dobrą karmę, to nie ma przeciwwskazać, by podawać ją pupilowi przez lata.

Druga koncepcja mówi, że psy nie lubią nudy w misce i że to bardziej zróżnicowany jadłospis może wyjść im na zdrowie. Zwolennicy tej teorii zakładają, że jedna karma nie jest w stanie dostarczyć zwierzakom wszystkich składników odżywczych i dlatego należy zmieniać ją co jakiś czas, to znaczy nawet co 3-4 miesiące.

Rozstrzyganie tego sporu nie ma większego sensu, ponieważ jak zwykle wszystko zależy od konkretnego przypadku, tj. naszego własnego czworonoga. Czasami zdarza się, że zmiana karmy jest wręcz wskazana. Kiedy trzeba o tym pomyśleć?

↓ Suche karmy dla psów ↓

Kiedy trzeba zmienić karmę psu?

Monotonna dieta wcale nie doskwiera czworonogom tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Psy szybko przyzwyczajają się do swoich posiłków, a jeśli karma jest dobrze zbilansowana i służy pupilowi, to nie ma większej potrzeby, by ją zmieniać. Do urozmaicenia codziennego jadłospisu w zupełności wystarczą przekąski i różnego rodzaju przysmaki dla psów.

Trzeba jednak pamiętać, że karma dla psa powinna być dobrana odpowiednio do jego wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia. Zmiana karmy może okazać się konieczna, na przykład wtedy, gdy pupil zaczyna chorować albo jego wygląd wyraźnie się pogarsza. Nową dietę wdrażamy również w sytuacji, gdy u psa stwierdzi się alergię lub nietolerancję pokarmową.

Podobnie w przypadku psów, które przyzwyczajamy do jakiejś nowej formy aktywności, na przykład wspólnego biegania albo treningów typu agility. Zmiana trybu życia wymaga uzupełnienia diety w dodatkową porcję białka oraz sadników wzmacniających stawy i kości.

Kiedy nie należy zmieniać psu karmy?

Od kulinarnych eksperymentów lepiej powstrzymać się, gdy nasz pupil ma raczej delikatny żołądek i źle znosi rewolucje w diecie. Zbyt gwałtowna zmiana jadłospisu może skończyć się niestrawnością, bólem brzucha i biegunką. Dlatego, kiedy już uda nam się znaleźć karmę, która przypadła psu do gustu i nie powoduje u niego żadnych dolegliwości żołądkowych, to lepiej trzymać się jej przez dłuższy czas.

Od zmian w żywieniu czworonoga powstrzymujemy się też wtedy, gdy nasz pupil żywiony jest specjalną karmą weterynaryjną albo cierpi z powodu alergii pokarmowej. W takiej sytuacji każda zmiana w jadłospisie pupila powinna zostać przedyskutowana z weterynarzem i wdrażana zgodnie z jego instrukcjami.

Zmieniamy karmę dla psa: od czego zacząć?

Jeśli już zdecydujemy się zmienić psu karmę, musimy pamiętać, by robić to stopniowo. Nie możemy z dnia na dzień zaserwować pupilowi zupełnie nowej karmy, bo to najprawdopodobniej skończy się poważną niestrawnością. Zamiast tego rozkładamy proces zmiany karmy na dłuższy czas, najlepiej około 7-10 dni. Jak zmienić psu karmę?

Zaczynamy od mieszania starego pokarmu z odrobiną nowego. Przez pierwsze 3-4 dni dodajemy jedynie około 10-20 procent nowego pokarmu, dając psu czas na przyzwyczajenie się do jego smaku i składu. Jeśli pupil dobrze reaguje na taką mieszankę, zwiększamy jej ilość. Przez następnych kilka dni podajemy psu posiekło składające się pół na pół z karmy nowej i dotychczasowej. Przez cały czas obserwujemy pupila, a jeśli wymioty i biegunka nie wystąpią, możemy znów zmienić proporcje. Teraz podajemy zwierzakowi nową karmę z jedynie niewielkim dodatkiem poprzedniej. Po 2-3 dniach całkowicie odstawiamy dotychczasowy pokarm.

Czym grozi zbyt nagła zmiana karmy?

Organizm psa potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego pokarmu i jego składu. Jeśli wprowadzimy nowy produkt zbyt szybko, przewód pokarmowy pupila może się zbuntować. Nagłe rewolucje w psiej diecie często kończą się złym samopoczuciem, bólem brzucha i niestrawnością. Często pojawia się biegunka, czasem również wymioty i wzdęcia. Pies może też stać się apatyczny i ospały, stracić chęć do spacerów, zabawy i jakiegokolwiek ruchu.

Jeśli zauważymy podobne objawy po wprowadzeniu nowej karmy, natychmiast wróćmy do poprzedniej. Warto odwiedzić też weterynarza i z nim skonsultować zmianę diety psa oraz tempo wprowadzania nowych pokarmów.


Autorka: Angelika Podgajna

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger