czwartek, 20 maja 2021

Preparaty przeciw kleszczom – obroża, krople czy spray?

Niegdyś można było się na nie natknąć głównie podczas wypraw po lesie, dziś zagrażają naszym czworonogom nawet w przydomowym ogrodzie – kleszcze to niepozorne, lecz bardzo niebezpieczne pasożyty zewnętrzne. Łagodne zimy sprawiają, że krwiopijne pajęczaki żerują niemal przez cały rok, a ich liczebność wyraźnie wzrasta. Aby uchronić psy i koty przed groźnymi chorobami, należy zapewnić im skuteczną i długotrwałą ochronę przed kleszczami. Co jednak wybrać dla pupila: obrożę, krople czy spray? Czym różnią się poszczególne preparaty przeciw kleszczom dla psów i kotów?


Jak chronić psy i koty przed kleszczami?


Ugryzienia kleszczy stanowią poważne zagrożenie dla domowych czworonogów. Podczas żerowania pajęczaków do krwi naszych podopiecznych mogą dostać się groźne patogeny wywołujące babeszjozę, anaplazmozę czy boreliozę. 


Choć pajęczaki mogą zaatakować naszego pupila nawet zimą, sezon ich wzmożonej aktywności rozpoczyna się w maju i trwa do października. W tym czasie należy więc wykazać się wzmożoną czujnością i ostrożnością. Lepiej nie spacerować z psem w godzinach, w których kleszcze są szczególnie aktywne (8-12 i 16-22). Warto też starannie wybierać trasy codziennych spacerów. Łąki, zarośla, obrzeża lasów czy tereny położone nad rzekami i jeziorami to typowe siedliska kleszczy. Nie zapominajmy o pielęgnacji ogrodu – regularnie usuwajmy chwasty i kośmy trawnik. By zniechęcić kleszcze do przebywania w otoczeniu, zasadźmy na rabatach kocimiętkę. Postarajmy się ograniczyć dostęp domowych czworonogów do gęsto zarośniętych miejsc, gdzie mogą czaić się pajęczaki. 


Po powrocie psa lub kota ze spaceru dokładnie obejrzyjmy jego skórę i przeczeszmy sierść gęstym grzebieniem – pozwoli nam to na szybkie wykrycie i usunięcie ewentualnych pasożytów. 


Preparaty przeciw kleszczom dla psów i kotów – rodzaje


Podstawą profilaktyki przeciwkleszczowej u psów i kotów jest regularne stosowanie środków przeciwpasożytniczych. Preparaty przeciw kleszczom dzielą się na dwie podstawowe grupy: środki biobójcze i repelenty. Pierwsze z nich bazują na akarycydach, czyli chemicznych substancjach zabijających roztocza (w tym kleszcze). Tego typu preparaty przeciw kleszczom zakłócają funkcjonowanie układu nerwowego pajęczaków, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci w krótkim czasie. Dzięki temu specyfiki biobójcze zabezpieczają zwierzaki przed chorobami odkleszczowymi. Preparaty zabijające kleszcze najczęściej zawierają fipronil, flumetrynę lub permetrynę (stosowaną jedynie u psów). 


↓ PRODUKTY PRZECIW PASOŻYTOM ↓Druga grupa środków wykorzystywanych w profilaktyce antypasożytniczej to repelenty, czyli preparaty przeciw kleszczom i innym pasożytom o właściwościach odstraszających. Repelenty najczęściej opierają się na naturalnych olejkach eterycznych – wydzielają intensywną woń, która zniechęca pasożyty do żerowania lub maskuje obecność zwierzaków w otoczeniu. Nie mają jednak właściwości biobójczych – jeśli więc pajęczak wczepi się w skórę naszego podopiecznego, może rozpocząć żerowanie i przenieść na zwierzaka groźne patogeny. 


Nowością na rynku preparatów przeciwpasożytniczych są specyfiki na bazie dimetikonu. Nie jest on ani środkiem biobójczym, ani repelentem. Działa na zasadzie mechanicznej – wytwarza na skórze lepką powłokę, która uniemożliwia kleszczom poruszanie się. Dimetikon nie wnika do głębszych warstw skóry, dlatego praktycznie nie wpływa na organizm zwierzaków. 


W zależności od sposobu aplikacji wyróżnić możemy natomiast obroże, spraye i krople przeciw kleszczom. Czym się różnią i jak działają?


Obroża przeciw kleszczom


Obroża przeciw kleszczom przypomina standardowe akcesorium spacerowe. Składa się z matrycy polimerowej, w którą wbudowane są substancje zwalczające kleszcze. Związki chemiczne są stopniowo uwalniane z matrycy, skąd przenikają do warstwy lipidowej naskórka, a następnie wraz z łojem są rozprowadzane po całym ciele psa lub kota. 


Obroża przeciw kleszczom zapewnia najdłuższą ochronę spośród wszystkich specyfików przeciwpasożytniczych. Działa nawet do 8 miesięcy. Jej dużą zaletą jest także wygoda użytkowania – nie trzeba ciągle pamiętać o ponownej aplikacji. Większość akcesoriów tego typu jest wodoodporna. Obroża przeciw kleszczom działa efektywnie jednak tylko wtedy, gdy stosowana jest w sposób ciągły i ściśle przylega do skóry. Akcesoria w formie obroży przeciwkleszczowych dostępne są w różnych rozmiarach – można więc stosować je zarówno w przypadku kotów, małych psów, jak i olbrzymich czworonogów. 


Oprócz obroży o działaniu biobójczym na rynku dostępne są również akcesoria działające łagodniej – na bazie naturalnych olejków eterycznych lub dimetkonu. 


Krople przeciw kleszczom


Krople przeciw kleszczom dla psów i kotów przeznaczone są do miejscowej aplikacji przy użyciu pipety. Nanosi się je bezpośrednio na skórę, w miejscu, do którego zwierzak nie ma dostępu (zwykle między łopatkami). Aplikacja jest bardzo prosta i bezproblemowa – jednorazowo stosuje się całą zawartość pipety. Dawkę preparatów dobiera się do masy ciała czworonogów. 


Krople przeciw kleszczom działają w podobny sposób jak obroże, jednak zapewniają znacznie krótszą ochronę. Zwykle zabezpieczają zwierzaki przed pasożytami maksymalnie przez 4 tygodnie. Trzeba więc pamiętać o ich regularnym aplikowaniu. Choć preparaty przeciw kleszczom w formie spot-on zazwyczaj są wodoodporne, częste kąpiele mogą wpłynąć negatywnie na ich skuteczność. 


Spray przeciw kleszczom


Spray przeciw kleszczom rozpyla się bezpośrednio na całą powierzchnię skóry zwierzaka. Aby nanieść taki preparat, należy równomiernie rozgarniać kolejne partie sierść pod włos, by produkt dotarł do skóry. Po nałożeniu specyfik trzeba pozostawić do wyschnięcia. Spray przeciw kleszczom dawkuje się w zależności od masy ciała zwierzaka. 


Niewątpliwą zaletą środka w tej formie jest szybkość działania. Spray przeciw kleszczom działa natychmiast – nie musimy czekać, aż rozprzestrzeni się w warstwie lipidowej naskórka. Preparaty przeciw kleszczom w formie sprayów są też bezpieczne dla młodych zwierząt. Zapewniają podobny czas ochrony jak specyfiki spot-on (około 4-5 tygodni). 


Krople, spray czy obroża przeciw kleszczom – co wybrać dla zwierzaka? 


Preparaty przeciw kleszczom zawsze należy dobierać do potrzeb zwierzaków. Aby znaleźć odpowiedni środek, powinniśmy wziąć pod uwagę: miejsce zamieszkania, tryb życia, typ okrywy włosowej czy usposobienie naszego czworonoga. 


Obroża przeciw kleszczom polecana jest dla psów, które potrzebują skutecznej i silnej ochrony (np. mieszkają w pobliżu lasu). Dobrze sprawdza się u zwierzaków spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu i chętnie korzystających z kąpieli. Jest świetnym rozwiązaniem dla zabieganych opiekunów, którym zdarza się zapomnieć o ponownej aplikacji kropli czy sprayu.


Jeśli nasz pupil ma gęstą i puszystą sierść, kontakt obroży ze skórą może być utrudniony. W takim przypadku warto więc sięgnąć po krople przeciw kleszczom. Specyfiki w formie spot-on są też idealne dla kotów wychodzących, które mogą łatwo zgubić obrożę. Krople przeciw kleszczom będą ponadto dobrym wyborem, jeśli nasz czworonożny podopieczny śpi razem z nami lub spędza sporo czasu z dziećmi. Ze względu na łatwość aplikacji rekomendowane są dla wrażliwych zwierzaków.


Spray przeciw kleszczom znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku czworonogów małych ras (o masie poniżej 10 kg) i szczeniąt. Zapewnia też wygodę opiekunom kilku zwierzaków, którzy nie chcą kupować oddzielnych preparatów dla wszystkich podopiecznych. Warto się na niego zdecydować, jeśli pupil potrzebuje natychmiastowej ochrony. Spray przeciw kleszczom nie jest natomiast polecany dla kotów (mogą go zlizać) i nerwowych zwierzaków (jego aplikacja bywa stresująca). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger