poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Choroby trzustki u psa – leczenie, objawy, dieta

 


Nie tylko ludzie zmagają się z problemami z układem pokarmowym. Choroby trzustki u psa zdarzają się niestety dosyć często i mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia. Diagnoza choroby wcale nie jest łatwa, ale na szczęście weterynaria robi coraz większe postępy.

Przykre jest to, że w większości przypadków winę za chorobę psiaka ponosimy my, czyli właściciele, a podstawowym problemem jest nieprawidłowe karmienie kudłacza. Choroby trzustki rozwijają się powoli i zdradliwie, to organ, który – tak samo jak wątroba – ma duże możliwości regeneracyjne i długo nie daje żadnych objawów. Kiedy jednak zostanie mocno uszkodzony, powrót do zdrowia trwa długo, a zwierzak się męczy. Zapalenie trzustki jest bowiem bolesne i daje wiele przykrych objawów. Jak rozpoznać choroby trzustki u naszego pupila i jak je leczyć?

Choroba trzustki u psa

Choroby trzustki u psa to przede wszystkim różnego typu zapalenia. Sam organ jest elementem (bardzo ważnym!) układu pokarmowego i jego rolą jest wytwarzanie enzymów i hormonów niezbędnych do prawidłowego trawienia, a także funkcjonowania całego organizmu. Z trzustką nie ma żartów – jej zła praca może prowadzić do cukrzycy, powodować choroby woreczka żółciowego, wątroby oraz jelit.

Zapalenie trzustki może być ostre lub przewlekłe.

- Ostre: pojawia się nagle, ma gwałtowny przebieg i może trwać kilka dni.

- Przewlekłe: pojawia się stopniowo, ma łagodny przebieg, często niezwracający uwagi na problem i może trwać wiele lat.

Choć rodzaj ostry zazwyczaj budzi dużo większą panikę wśród właścicieli, o wiele groźniejsza jest wersja przewlekła, która rujnuje organizm po cichu. Nie ma żadnej reguły, która odmiana dopadnie naszego zwierzaka, ale niektóre rasy psiaków mają do nich konkretne predyspozycje. W grupie zagrożonej zapaleniem trzustki jako takim są też kudłacze bardziej zaawansowane wiekowo oraz otyłe. Chorobę częściej mają suki niż samce.

Objawy choroby trzustki u psa

Objawy zapalenia trzustki są niestety mało specyficzne i przez to wielu właścicieli nie potrafi rozpoznać choroby. Warto pamiętać, aby zawsze w takich przypadkach zabierać psiaka do weterynarza, który będzie miał o wiele mniejsze problemy ze zdiagnozowaniem schorzenia.

Wśród popularnych objawów zapalenia trzustki są:

Ból brzucha

Psiak popiskuje, liże brzuch, kuli się albo jest napuchnięty? Zdecydowanie powinniśmy potraktować to jako alarm. Jeśli brzuch boli mało, zwierzak może się trochę garbić i protestować, gdy spróbujemy go wziąć na ręce. Jeżeli natomiast ból jest silny, może pojawić się wycie, kłopoty z leżeniem i ogólne bardzo złe samopoczucie.

Wymioty

Wymioty pojawiają się przy wielu problemach pokarmowych i choroby trzustki u psa nie są tu wyjątkiem. Psiak może też wymiotować z powodu bólu brzucha, złego samopoczucia albo zdenerwowania dyskomfortem. Wymioty są czasami także oznaką, że trzustka doprowadziła do wtórnych zapaleń w obrębie jamy brzusznej.

Biegunka

Kłopoty trawienne bardzo często kończą się biegunką. W przypadku zapalenia trzustki kał może być tłusty, bardzo nieprzyjemnie pachnieć i mieć niepokojący, żółty lub zielonkawy kolor. Możemy też zaobserwować niestrawione części pokarmu.

Brak apetytu lub wzmożony apetyt

To najmniej konkretny objaw. W końcu żaden zwierzak nie ma apetytu, kiedy boli go brzuch, wymiotuje albo ma gorączkę. W przypadku chorób trzustki zdarza się jednak i tak, że apetyt jest wzmożony, psiak je jak opętany, ale wcale nie tyje albo wręcz traci na wadze.

Gorączka

Wysoka gorączka u psów to taka, która przekracza 41 stopni. Psiaki mają wyższą normalną temperaturę ciała niż ludzie, ale normą jest zakres do 39 stopni, nie więcej. Temperaturę możemy zmierzyć nawet zwykłym, ludzkim termometrem. Jeśli kudłacz jest rozpalony, sprawdzimy to już poprzez zwykły dotyk ręką.

Letarg lub agresja

Kiedy boli brzuch, temperatura rośnie, a ogólne samopoczucie jest marne, zwierzaki zachowują się tak samo jak ludzie: są osowiałe, zmęczone, nie mają ochoty na żadną aktywność. Ból może też wywoływać agresję, zwłaszcza jeśli będziemy próbowali kudłacza dotykać. Zachowajmy w związku z tym ostrożność i okażmy pupilowi dużo troski.

Przyczyny choroby trzustki u psa

Choć bardzo konkretna przyczyna zapalenia trzustki wciąż nie jest do końca poznana, to czynniki, które zdecydowanie składają się na kłopoty z trzustki, są już bardziej dokładne. Winowajcą prawie zawsze jest zła dieta – pełna konserwantów, spulchniaczy, sztucznych barwików, sterydów oraz ciężkich tłuszczów. Nawet jeśli tłuszcze są zdrowe, ich nadmiar może przyczynić się do rozwoju choroby. W związku z tym chorobą, której najczęściej towarzyszą choroby trzustki jest otyłość.

Wśród pozostałych przyczyn wymienia się:

  • zatrucia
  • złe dawkowanie leków (to też w zasadzie rodzaj zatrucia)
  • choroby hormonalne

Ostre zapalenie trzustki potrafi pojawić się po wprowadzeniu nowego leku albo po podaniu mocno tłustego posiłku. Zdarza się i tak, że zwierzak całe życie jest dobrze karmiony i wystarczy jeden bardzo niezdrowy i właśnie tłusty posiłek, aby pojawił się problem.

Zapalenie trzustki potrafi pojawić się także po fizycznym uszkodzeniu trzustki, na przykład w wyniku wypadku. 

Jak wykryć choroby trzustki u psa?

Choroby trzustki u psa może wykryć tylko doświadczony weterynarz. Już samo zbadanie psiaka i pomacanie jego brzucha może wiele powiedzieć specjaliście. Następnie wykonywane są testy krwi – bardzo dokładna morfologia czy testy na zawartość elektrolitów w organizmie. Robi się też testy czynnościowe, a często także USG (zazwyczaj) albo prześwietlenie (rzadziej).

Są rasy psiaków bardziej narażone na rozwój choroby niż inne. Wówczas lekarz o wiele wcześniej powinien przeprowadzać określone badanie i monitorować stan zwierzaka. Wśród takich ras są sznaucery miniaturowe, pudle, cocker spaniele, a także bardziej zaawansowane wiekowo owczarki niemieckie czy boksery.

Leczenie choroby trzustki u psa

Przy leczeniu objawów, zwłaszcza w ostrym przebiegu choroby, stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe i podaje się kroplówkę, aby zwierzak nadmiernie się nie odwodnił. Potem przychodzi pora na zdecydowaną zmianę diety – na taką z niską zawartością tłuszczów.

Wielu lekarzy przepisuje też specjalne karmy weterynaryjne, które psiak będzie jadł miesiącami i należy je traktować jako rodzaj leku, a zatem dokładnie przestrzegać dawkowania i pór posiłków.

Zapalenia trzustki niestety lubią nawracać, a jeśli już raz narząd miał awarię, ryzyko pojawienia się kolejnej mocno wzrasta. Dlatego tak ważne jest wczesnej diagnozowanie i oczywiście przestrzeganie diety. Pamiętajmy też, że nieleczone choroby trzustki u psa mogą prowadzić do śmierci.  

Jak zapobiegać zapaleniu trzustki u psa?

Choroby trzustki u psa można spowolnić albo zawczasu powstrzymać. Kluczowym elementem jest dieta. Często podawanie od najmłodszych lat karmy weterynaryjnej może sprawić, że przebieg choroby okaże się bardzo łagodny. O tym decyduje lekarz. Co jeszcze, oprócz regularnych badań, warto zrobić na froncie przeciwdziałania chorobom trzustki? Najważniejsze środki prewencyjne to:

  • Dieta niskotłuszczowa
  • Dieta bez pożywienia śmieciowego
  • Suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6
  • Mniejsze porcje, za to częstsze podawanie pokarmów
  • Przestrzeganie pór posiłków
  • Umiar w serwowaniu smakołyków

Usuńmy też z zasięgu psiaka wszystkie substancje, które mogą doprowadzić do zatrucia, jak leki, środki chemii gospodarczej czy niektóre rośliny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger