wtorek, 8 września 2015

Jak długo żyją psy?Pies to wierny towarzysz, przyjaciel, a dla wielu – pełnoprawny członek rodziny. Jednak każdy właściciel czworonoga musi, prędzej czy później, zmierzyć się z faktem, że jego ukochany pupil zaczyna się starzeć. A im pies większy, tym proces ten postępuje szybciej.

Kiedy pies zaczyna się starzeć?

29 lat i 282 dni – tyle, według Księgi Rekordów Guinessa, przeżył Max, uznawany za najdłużej kiedykolwiek żyjącego psa. Oczywiście, biorąc pod uwagę oficjalne statystyki, bo aby rekord został uznany – potrzebne jest potwierdzenie wieku psa odpowiednim dokumentem. Maxowi, będącego mieszańcem beagla, terriera i jamnika, prawie dorównał Bluey, australijski pies pasterski, który przeżył 29 lat i 160 dni.

Ale przeciętny pies żyje o wiele krócej. Wiele zależy od rasy i związanych z nią predyspozycji genetycznych, a dokładniej – od rozmiarów i wagi czworonoga. Przedstawiciele ras małych i średnich wprawdzie szybciej osiągają dojrzałość płciową (uznaje się, że już w wieku 12 miesięcy), wolniej jednak się starzeją. Psy duże i bardzo duże stają się dorosłe później, bo po przekroczeniu ok. 24 miesięcy, lecz proces starzenia postępuje u nich znacznie szybciej. Reprezentant małej rasy stanie się seniorem w wieku ok. 11 lat, podczas gdy pies rasy dużej – już ok. 7. roku życia.

Jak podaje portal Canine Journal [1], do ras o najdłuższej oczekiwanej długości życia należą: chichuaua, york, boston terrier, hawańczyk, shih tzu, australijski pies pasterski (reprezentowany przez wspomnianego Blueya), który jednak wyróżnia się w tej grupie, należy bowiem do rasy średniej, a nie małej. Psy tych ras żyją ok. 12-16 lat. Z kolei rasy o najkrótszej oczekiwanej długości życia to m.in. dog z Bordeaux, dog niemiecki, berneński pies pasterski, wilczarz irlandzki, mastif neapolitański. Psy tych przeżywają ok. 5-9 lat.

O tym, jak długo będzie żył nasz pupil, w głównej mierze decydują geny, ale bardzo ważny jest również tryb życia, a więc – podobnie zresztą jak u człowieka – codzienna aktywność fizyczna i prawidłowa dieta. Część specjalistów uważa, że dłużej żyją psy wysterylizowane (czy wykastrowane – w przypadku samców) – w ten sposób zapobiec można wystąpieniu nowotworu narządów rozrodczych.

Jak przeliczyć wiek psa na wiek ludzki?

Każdy właściciel psa zastanawia się, w jaki sposób przyrównać można wiek jego pupila do wieku ludzkiego. Nie istnieje uniwersalny wzór, który umożliwiałyby dokonanie takich obliczenia. Przyjmuje się jednak pewne ogólne założenia, według których po ukończeniu przez psa 2. roku życia każdy kolejny rok jest odpowiednikiem ok. 5-7 lat ludzkiego życia.

A co, jeśli psa znaleźliśmy i w żaden sposób nie możemy dowiedzieć się, ile w rzeczywistości ma lat? W takim przypadku należy udać się do weterynarza, który spróbuje określić wiek pupila, opierając się na stanie jego uzębienia oraz liczbie siwych włosów. Jeśli pies posiada wszystkie zęby mleczne, można przyjąć, że ma ok. 4 miesięcy. Jeśli wszystkie zęby są stałe, ma więcej niż 7 miesięcy. Im pies starszy, tym bardziej zęby są starte i pokryte większą ilością kamienia (ok. 8. roku życia starciu ulegają kły). Około 10. roku życia zęby zaczynają wypadać. W wieku ok. 4-5 lat w okolicach szczęki pojawiają się pierwsze siwe włosy, na czole dostrzec je można zwykle ok. 6. roku życia, a gdy pies ma ok. 8 lat – siwe stają się rzęsy.

Objawy starzenia się u psa

Wiedza, kiedy nasz pupil zaczyna się starzeć, ma bardzo praktyczny wymiar. Pies senior wymaga bowiem innego traktowania. Pies, który się starzeje, więcej śpi, wykazuje mniejsze zainteresowanie aktywnością fizyczną. Pogarsza się jego słuch i wzrok (może rozwinąć się zaćma). Staje się bardziej podatny na infekcje. Dokucza mu ból związany ze schorzeniami kręgosłupa czy stawów. Mogą wystąpić zaburzenia kardiologiczne, choroby zębów i dziąseł, a nawet – choroby nowotworowe.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, który na bieżąco będzie kontrolował stan zdrowia psa i – w razie konieczności – wdrażał odpowiednie leczenie.
[1] www.caninejournal.com

5 komentarzy:

 1. a my jeszcze ciągniemy........ sznaucerka olbrzymka 15 lat z nami i oby do tych 29......

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma 7 lat ojciec bernardyn, matka bokserka. Nazywa się Felek. Jak na razie radością aż kipi. Psy w naszej rodzinie to kilkudziesięcioletnia tradycja. Ten jest wyjątkowy, dalej jest jak radosne dziecko z przedszkola. Gdyby nie strach przed burzą, piorunami, strzałami i ciemną nocą. Chodź ze mną, muszę się wysikać, to mi mówi każdego późnego wieczoru. A potem pod pierzynę, te 70 kg się stara wczołgać. Cudowny kumpel.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś uśpiliśmy naszego ukochanego pona. Tragiczne wydarzenie. Był moim "synusiem". Dwa dni wcześniej nic nie wskazywało na taki koniec. Borykał się przez ładnych kilka (6-8) lat z anaplazmozą. Wykryto mu ją dopiero rok temu. Niestety "wyskoczył" mu też guz (nowotwór) wątroby, który wykryty został dwa dni temu. Pół roku temu było wszystko na USG OK. Pęknięty guz, potężne krwawienie i beznadziejne rokowania wyzdrowienia, zmusiły nas do ulżenia mu w cierpieniu. Miał prawie dziesięć lat.
  Poprzedni nasz pon żył prawie jedenaście lat. Wykończyła go cukrzyca.
  dr Borkowski -świetny fachowiec- twierdzi, że pony właśnie żyją około lub nawet tylko do dziesięciu lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. A Moja Sara ma 17 lat i jest ciągle głodna,przez co ma świetną kondycję,słuch,węch i wzrok. Pies rasy średniej,a dokładnie ,,owczarek kaukaski lisowaty".

  OdpowiedzUsuń
 5. My dwa dni temu uśpiliśmy kundelka. Był z nami 18 lat, a kiedy go dostaliśmy już mówiono, że to stary pies...możemy domyślać się jego wieku. Na końcu już nie widział, nie słyszał, jeszcze jadł ale dopadła go kolejna infekcja i decyzja. Przykre jak ktoś jest taki kawał czasu z nami.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger