czwartek, 9 lipca 2015

Jak oduczyć psa gryzienia butów?Widok ulubionych butów rozszarpanych na strzępy potrafi doprowadzić do łez. Kapcie, adidasy, szpilki – nieważne jakie, pies żadnym butem nie pogardzi. Warto oduczyć go tego nawyku, zwłaszcza z myślą o naszych portfelach.


Dlaczego pies gryzie buty?

 

Zazwyczaj miłość do butów zaczyna się już w okresie szczenięcym. Wyrzynające się zęby sprawiają ból, psiak próbuje więc wszelkich sposobów na jego ukojenie. Jednym z nich, a właściwie głównym, jest gryzienie wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu psich szczęk: mebli, dywanów, tapet i właśnie butów. Nawyk ten, jeśli nie zareagujemy w odpowiednim momencie, utrwala się i po kilkunastu miesiącach orientujemy się, że mieszka z nami już całkiem sporych rozmiarów pogromca obuwia. Nierzadko to my sami budzimy w szczenięciu niszczycielskie instynkty, dając mu stare buty do zabawy. Zapominamy o tym, że pies nie będzie potrafił odróżnić butów nowych od tych, które może szarpać do woli. W jego przekonaniu but to but.

Zdarza się, że przyczyną zachowania psa staje się chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela, a gryzienie jego kapci jest na to niezawodnym sposobem. Bardzo często do takich incydentów dochodzi pod jego nieobecność. Dlaczego? Buty są przesiąknięte zapachem ukochanego właściciela. Ich gryzienie jest więc metodą na zmniejszenie tęsknoty.

↓ GRYZAKI DLA PSA ↓ 


Oduczamy psa gryzienia butów

 

Najprostszym rozwiązaniem jest schowanie wszystkich butów do szafy. Jest to dobry sposób, gdy wychodzimy na dłużej i chcemy uniknąć szoku po powrocie. Nie zawsze jednak jest to możliwe albo po prostu o schowaniu butów zapominamy (np. zaaferowani wizytą gości, którzy pod koniec spotkania orientują się, że nie mają w czym wyjść).

W pierwszej kolejności – warto przede wszystkim zapobiec pojawieniu się u psa nawyku gryzienia butów. Kiedy psiak dobiera się do nich, zabieramy mu je sprzed nosa i mówimy: „nie wolno”. Zamiast butów podsuwamy zakupiony w sklepie zoologicznym gryzak. Przekierowujemy więc jego uwagę z naszych butów na zabawkę. Gdy się nią zajmie, warto go pochwalić i nagrodzić. W żadnym wypadku nie krzyczymy ze złością na psa, ani tym bardziej go nie bijemy.

Aby celem gryzienia butów nie była chęć zwrócenia na siebie naszej uwagi, musimy zadbać o to, aby tej uwagi pies miał pod dostatkiem. Codziennie trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na wspólną zabawę i spacer, tym dłuższy, im bardziej energiczny jest pies – kiedy się zmęczy, nie w głowie mu już będzie zajmowanie się pantoflami.

Jeśli wszelkie metody zawodzą, można sięgnąć po spray odstraszający. Zanim jednak spryskamy nim buty, warto pokryć niewielką powierzchnię, aby sprawdzić, czy nie uszkadza materiału bądź czy nie zmienia jego koloru.

↓ PREPARATY PRZECIW OBGRYZANIU PRZEZ PSA ↓ 

Sklep TelekarmaTekst: Jacek Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger