poniedziałek, 15 czerwca 2015

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla psa?


Pies nigdy nie wyrasta z zabawy. I szczenię, i psi senior będzie z iskierkami w oczach spoglądać w kierunku toczącej się piłki. Ale nie samą piłką nasz pupil żyje. Warto wprowadzić trochę urozmaicenia i sprezentować mu kilka zabawek różnego typu. Jakie psie zabawki mamy do wyboru?

Po co psu zabawka?

Właściciel czworonoga może zadawać sobie pytanie, po co właściwie kupować mu zabawki. Powód jest dokładnie taki sam jak w przypadku dzieci: aby zapewnić rozrywkę, odpowiednio ukierunkować energię i umożliwić rozładowanie jej, aby zachęcić do ruchu czy pobudzić do wysiłku umysłowego, a także aby – uczestnicząc w tej zabawie – wzmocnić wzajemną relację. Do zakupu zabawki dla psa dodatkowo zachęca fakt, że w ten sposób unikniemy widoku pogryzionych mebli i rozszarpanych na kawałki kapci.

Bezpieczna zabawka dla psa

Nadrzędnym kryterium, jakim należy kierować się, wybierając zabawkę dla psa, jest jej bezpieczeństwo. Co to oznacza? Zabawka powinna być dostosowana do rozmiarów psa i siły jego szczęk. Oglądając gadżet, trzeba się zastanowić, czy nie jest on zbyt mały, a więc czy nie istnieje ryzyko, że zostanie połknięty. Skutki mogą być opłakane: od zadławienia, przez konieczność reanimacji, po śmierć czworonoga. Zabawka musi więc być odpowiednio duża. Sprawdźmy także, czy nie posiada drobnych elementów, które mogą odpaść i utknąć w przełyku zwierzaka. W przypadku masywnych psów trzeba pamiętać, że ich szczęki z łatwością radzą sobie z twardymi kośćmi, a co dopiero z wątpliwej jakości zabawką. Przyjrzyjmy się jej pod kątem wytrzymałości.

Bezpieczeństwo uzależnione jest również od tego, jakimi substancjami pokryta jest zabawka. Jeśli będzie to farba zawierająca np. ołów czy ftalany, jej lizanie może negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. Unikajmy kupowania gadżetów na przypadkowych targowiskach, gdzie sprzedawca zwykle nie potrafi udzielić żadnych informacji na temat pochodzenia czy jakości nabywanego przedmiotu. Lepiej zapłacić więcej za zabawkę dobrej marki w sprawdzonym sklepie zoologicznym i dzięki temu mieć pewność, że nie zaszkodzi ona naszemu pupilowi.

Czym kierować się przy wyborze zabawki?

Zabawka musi być bezpieczna – to już wiemy. Ale powinna być również odpowiednio dobrana do temperamentu psa, jego wieku, kondycji zdrowotnej czy po prostu upodobań. Zwierzakom energicznym, ruchliwym, uwielbiającym skakać i biegać mnóstwo radości sprawi frisbee czy ringo. Nieco bardziej stateczne czy starsze czworonogi zadowolą się powolnym przynoszeniem rzuconej piłki czy gryzieniem gumowego kurczaka. Wszelkiego rodzaju gryzaki (nie tylko z gumy czy silikonu, ale też np. z juty) są doskonałą zabawką dla szczeniąt. Młode psy z pewnością zainteresują się również zabawkami-maskotkami, które można ślinić, gryźć, tarmosić i... przytulać. Z kolei sznury do przeciągania sprawdzą się w przypadku umięśnionych ras lubiących testować swoją siłę.

Ciekawą propozycją są zabawki edukacyjne. Wykorzystują one węch psa, którego zadaniem jest odnalezienie smakołyku ukrytego np. pod przesuwanymi klockami. Gadżetem, który łączy w sobie walory edukacyjne i zaspokaja psią potrzebę gryzienia, jest gumowa „gruszka”, w środku której schowany jest przysmak.

Jak bawić się z psem?

Nie wystarczy zasypać psa stertą nowych zabawek i pozostawić go samemu sobie. Najcenniejszy jest dla niego ten czas, który spędza z właścicielem. Trzeba też pamiętać o stopniowym dozowaniu nowości. Niech nasz pupil ma dostęp do 2-3, a nie do 10 zabawek równocześnie. Gdy któraś mu się znudzi, schowajmy na jakiś czas i np. po miesiącu – pokażmy znowu.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger