czwartek, 18 czerwca 2015

Jak pozbyć się zapachu psa z kanapy?

Jak pozbyć się zapachu psa z kanapy?

Nasz ukochany pupil niczym królewicz wyleguje się na kanapie. Na nic zdały się próby nakłonienia go do wypoczywania we własnym legowisku. Upatrzył sobie kanapę i koniec. Z faktem, że musimy ją dzielić z naszym psem, jeszcze można się pogodzić. Ale jak pogodzić się z mało przyjemnym zapachem, który – odkąd pies pojawił się w naszym domu – zdaje się być nieodłącznym elementem tapicerki?


Maskowanie nieprzyjemnego zapachu

A może już tak przywykliśmy do zapachu kanapy, że przestaliśmy zwracać na niego uwagę? Jednak to, że my go nie czujemy, nie oznacza, że go tam nie ma. Wystarczy przyjrzeć się zachowaniu odwiedzających nas osób trzecich. Dyskretnie wąchają powietrze? Niechętnie siadają na upatrzonej przez psa kanapie czy fotelu? To znak, że aromat jest, delikatnie mówiąc, niezbyt przyjemny i trzeba się go pozbyć. Jak to zrobić?

Profesjonalne neutralizatory zapachu

Można posłużyć się specjalistycznymi preparatami neutralizującymi brzydkie zapachy, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Jak wskazuje nazwa: spraye te nie maskują niepożądane aromaty, ale usuwają je. Dotyczy to zarówno zapachu moczu zwierzaka, jak i wydzielin jego gruczołów skórnych. Zwykle wystarczy spryskać kanapę wybranym środkiem i problem rozwiązany. Pamiętajmy, że wszelkie odświeżacze powietrza czy kadzidełka nie likwidują brzydkiego zapachu, a właśnie jedynie go maskują – w efekcie zamiast pozbyć się nieprzyjemnego aromatu, możemy uzyskać jeszcze gorszą wersję będącą połączeniem zapachów psa i odświeżacza.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest tania i skuteczna, a zakres jej zastosowania – bardzo szeroki. Jedną z właściwości sody, która będzie przydatna w przypadku tapicerki kanapy czy fotela, jest zdolność do usuwania nieprzyjemnego zapachu. Sody użyć można na kilka sposobów. Możemy wymieszać ją z niewielką ilością wody, tak aby powstała gęsta papka. Taką papką przecieramy obicie mebla, pozostawiamy do momentu, aż wyschnie, a następnie usuwamy za pomocą odkurzacza. Dodatkowo, aby nadać kanapie miły aromat, możemy wzbogacić taką miksturę kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. miętowego (zachowajmy ostrożność w przypadku olejków cytrusowych, które – tak jak cytryna – zastosowane w zbyt dużej ilości mogą odbarwiać tkaniny).

Sypką sodę można wymieszać ze skruszonymi suszonymi ziołami, np. lawendą czy miętą. I taką suchą mieszankę wcieramy w obicie kanapy, pozostawiamy na kilkanaście minut i odkurzamy. Inną zalecaną metodą jest wyszorowanie kanapy pastą otrzymaną z sody i wody, a po jej usunięciu – przetarcie tapicerki octem. Trzeba się jednak liczyć z unoszącym się w powietrzu silnym zapachem octu, przez co najmniej 2-3 kolejne dni.

Płyn do płukania ust

Kolejna z popularnych metod pozbywania się zapachu psa z kanapy zakłada skorzystanie z płynu do płukania ust, najlepiej miętowego. Płyn należy wymieszać z wodą w proporcji 1:2, wlać do rozpylacza (czy jakiejkolwiek butelki z atomizerem) i spryskać nim powierzchnię kanapy. Następnie przykładamy do tapicerki papierowe ręczniki lub gazety, aby wchłonęły płyn, a razem z nim – nieprzyjemny zapach.

Niektórzy właściciele czworonogów polecają również wodę utlenioną, która ma poradzić sobie z brzydkim zapachem, głównie jeśli jego źródłem jest mocz. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ woda utleniona może odbarwiać materiały. A jeśli żadna z powyższych metod nie okaże się skuteczna – pozostaje nam skorzystanie z usług profesjonalnego czyszczenia tapicerki bądź... kupno nowej kanapy.


Sklep Telekarma
Dodaj napis

2 komentarze:

  1. Ja kiedyś zrobiłam ten błąd, że pojechałam na zakupy i zostawiłam drzwi do salonu otwarte. Przyjechałam a tam wielka plama moczu na kanapie. Zapachu nie udało się usunąć. Musiałam korzystać z pomocy firmy- kliniki dywanów od nas z miasta. W sumie mało zapłaciłam i na szczęście udało się w 100% zneutralizować zapach :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger