wtorek, 11 listopada 2014

Psy szukające trufli

Psy szukające trufli
Trufle są jednym z najdroższych produktów na świecie. Można je znaleźć jedynie w ziemi. Ich cena może sięgać aż 4 tysięcy złotych za kilogram. Istnieje jednak sposób na to, by je znaleźć – odpowiednio wytresować psa.

Jak nauczyć psa szukać trufli


Naukę szukania trufli należy zacząć od pierwszych dni życia. Gdy suka jest szczenna, należy wmasować oliwę truflową w jej sutki. Dzięki temu, gdy pieski będą piły z nich mleko, szybko przyzwyczają się do zapachu drogich grzybów. 

Oprócz tego, w 5 tygodniu życia szczeniaka należy posypywać jego karmę truflami w proszku lub w małych kawałkach. Dzięki temu pupil szybko przyzwyczai się do codziennego jedzenia drogiego przysmaku i zacznie szukać go w swoim otoczeniu. Należy doprowadzić do tego, że czworonóg będzie wręcz uzależniony od trufli.

Kolejny etap nauczania polega na umieszczaniu trufli w piłce. Tak przygotowaną zabawkę należy rzucić psu na niewielką odległość, a potem kazać mu ją przynieść i oddać nam do rąk. Następnie zwiększamy odległości. Ważne jest to, by czworonóg automatycznie oddawał piłeczkę, tzn. bez szarpania. Gdy już go tego nauczymy, zaczynamy zakopywać piłeczkę w ziemi. Chowamy ją na tyle głęboko, żeby pies musiał ją wykopać. 

Ostatnim etapem jest zakopywanie całych trufli w ziemi. Zadaniem psa jest ich wywęszenie oraz przyniesienie właścicielowi. Po tym etapie, wychodzimy z czworonogiem w teren. Zabieramy go w miejsce, gdzie trufle występują. Chodzi o to, by piesek nie zniechęcił się długimi i bezowocnymi poszukiwaniami. 

Jakie psy najlepiej nadają się do szukania trufli


Nie wszystkie czworonogi nadają się do szukania tych drogich grzybów. Najlepsze są do tego psy rasy Lagotto romagnolo, które są jednymi  z najstarszych osobników dowodnych i aportujących. Już w XIX w., po osuszeniu bagien na terenie Comaccio i laguny wokół Rawenny, zaczęto używać ich do poszukiwania trufli. Zaczęto krzyżować je z pointerami, pudlami, bretonami oraz seterami. Hodowcy doszli jednak do wniosku, że należy zrekonstruować oryginalną rasę. W 2005 roku została ona oficjalnie zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Pozwolenie na szkolenie


By móc rozpocząć szkolenie Lagotto w celu poszukiwania trufli, należy uzyskać dyplom ukończenia kursu uprawniającego do prowadzenia szkoleń. Oprócz tego należy zdać specjalny egzamin. Pies nie musi jednak posiadać żadnego certyfikatu potwierdzającego ukończenie szkolenia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger