środa, 9 grudnia 2015

Jak przedłużyć życie psu?Kiedy w twoje ręce trafia szczekająca kulka, nie wybiegasz myślami w przyszłość. Żyjesz tu i teraz. Bawisz się z psiakiem, przytulasz go, wyprowadzasz na spacery. Tak mijają lata. Pewnego dnia patrzysz na pupila i widzisz osłabionego, apatycznego staruszka. Pojawia się wątpliwość: „czy zrobiłem wszystko, żeby był z nami jak najdłużej?”. Dlatego od pierwszych wspólnych chwil zadbaj o zdrowie i samopoczucie czworonoga. W jaki sposób?

Co zrobić, żeby pies żył dłużej?


Pierwszy krok, jaki warto podjąć, może się wydawać nieoczywisty. A mianowicie: przyjrzyj się prowadzonemu przez siebie trybowi życia, temu, co kładziesz na talerzu, jak często (i czy w ogóle) uprawiasz sport, czy wykonujesz profilaktyczne badania, czy starasz się walczyć ze stresem. Dlaczego to takie ważne? Bo właściciel psa, zwykle nieświadomie, przenosi swoje nawyki również na niego. Jeśli nie dba o własne zdrowie, prawdopodobnie nie zadba też o zdrowie pupila. Przygarnięcie czworonoga pod swój dach powinno więc stanowić bodziec do zmiany szkodliwych nawyków.

Wracając do psa: kluczowym „składnikiem” recepty na jego długowieczność jest zbilansowana dieta. Nie jest to zadanie proste, często zdarza się nam popełniać błędy, z których do najważniejszy należy z pewnością podrzucanie pupilowi łakomych kąsków z własnego talerza i przekarmianie go. Podstawę codziennego jadłospisu powinna stanowić pełnowartościowa sucha karma, dopasowana do specyficznych potrzeb konkretnego czworonoga, m.in. jego wieku (co za tym idzie – zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze), stanu zdrowia i rasy (a więc i rozmiarów psa). Wybór karmy skonsultujmy z weterynarzem, upewniając się również, czy dietę naszego pupila uzupełniać możemy np. mięsem i warzywami. Wszelkie przysmaki (w tym też kości) podawać należy okazjonalnie.


Kontrolujmy ilość zjadanego przez psa pożywienia, a przede wszystkim – monitorujmy jego wagę! Otyłość skraca życie czworonoga, nawet o kilka lat. Przyczynia się do rozwoju wielu chorób, m.in. schorzeń stawów, cukrzycy, chorób serca i układu oddechowego. Co więcej, badania sugerują, że może stanowić czynnik zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania na raka [1]. Wyniki innego badania, trwającego wiele lat i porównującego dwie grupy labradorów, wskazują jednoznacznie, że ograniczenie liczby spożywanych każdego dnia kalorii o 25 proc. może wydłużyć życie psa nawet o 2 lata [2].

To, czy masa ciała naszego pupila mieści się w normie, uzależnione jest nie tylko od ilości i jakości podawanego mu jedzenia. Równie istotna jest aktywność fizyczna. Ruch pomaga utrzymać optymalną wagę, ale jest istotny także z innego powodu – wzmacnia więź z właścicielem, przeciwdziała nudzie, pomaga rozładować energię, walczy więc z kolejnym czynnikiem mogącym skracać życie czworonoga – stresem. Nerwowe bieganie za własnym ogonem, nadmierne wylizywanie, a nawet gryzienie łap, apatia, zwiększona senność, biegunki bądź zatwardzenia – to sygnały, które mogą świadczyć o chronicznym stresie, z jakim zmaga się pies. Jedyne rozwiązanie: zdiagnozować przyczynę jego nerwowości i wyeliminować ją.

Pamiętajmy o regularnych wizytach u weterynarza. Niezbędne jest wykonanie zalecanych szczepień, systematyczne odrobaczanie oraz stosowanie środków przeciw kleszczom. Specjalista powinien też kontrolować stan uzębienia czworonoga. W przypadku psich zębów najważniejsza jest profilaktyka. O wiele łatwiej przeciwdziałać osadzaniu się kamienia nazębnego i późniejszym jego konsekwencjom (np. krwawieniu dziąseł, parodontozie), niż leczyć już zaistniały problem. Niezbędna będzie szczoteczka (najlepiej taka z kilkoma główkami, przeznaczona dla psów i kotów) i specjalna pasta (na zachętę można kupić taką o smaku mięsa). A jeśli pies nie toleruje mycia zębów, używać można preparatów dodawanych do karmy bądź wody.

Z weterynarzem należy skonsultować przeprowadzenie sterylizacji (kastracji) czworonoga. Psy, które zostały poddane takiemu zabiegowi, żyją zwykle dłużej niż zwierzęta niewysterylizowane. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców z University of Georgia wynika, że życie zostaje w ten sposób przedłużone średnio o 1,5 roku [3].

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła:
[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17397294
[2] http://www.prevention.com/health/healthy-living/extend-your-dogs-life
[3] http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130417185904.htm

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger