piątek, 31 października 2014

Opieka nad psem mieszkającym na dworze

Opieka nad psem mieszkającym na dworze
„Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.”

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wyraźnie mówi, jak należy traktować psa, również tego, który żyje na zewnątrz. Warto wiedzieć, jakie potrzeby ma czworonóg mieszkający na dworze.

Buda


Zanim postanowimy przygarnąć pieska, który będzie mieszkał na dworze, musimy znaleźć dla niego odpowiednią budę. Istnieje wiele modeli „mieszkań” dla czworonogów:

  • Model z tarasem – w takim modelu buda odwrócona jest na długość, wejście położone jest z boku, dzięki czemu podest jest na tyle duży, że pies może sobie na nim spokojnie leżeć.
  • Modele typu luksus – są to budy, które posiadają charakterystyczny kształt litery L. Złożone są z przedsionka oraz podestu. Dzięki temu wnętrze budy jest świetnie chronione przed wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi.
  • Model klasyczny – złożony jest z budy właściwej, czyli legowiska.
  • Model z przedsionkiem – przedsionek położony jest przed legowiskiem po to, by ochronić je przed wiatrem, deszczem lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki przedsionkowi wnętrze budy jest cieplejsze i chroni psa nawet w trakcie mrozów.

W trakcie zimy warto ocieplić psu budę. Istnieje bardzo prosty sposób na to, by w trakcie mrozów nasz pupil nie zmarzł – wystarczy włożyć do budy siano. Nie dość, że ogrzeje ono czworonoga w zimne dni, to jeszcze wygładzi mu sierść.

Woda i jedzenie


Pies, który mieszka na zewnątrz potrzebuje stałego dostępu do czystej wody. Należy uzupełniać nią miskę za każdym razem, gdy zobaczymy, że czworonóg wszystko już wypił.

Pupila należy karmić stosownie do pory roku. Latem podajemy karmę raz dziennie, a zimą – dwa razy. Od czasu do czasu warto dodać do niej ciepły rosół, słoninkę lub boczek. 

Spacery 


To, że pies żyje na dworze, nie oznacza, że nie trzeba zabierać go na spacery. Piesek nie powinien załatwiać się we własnym kojcu. Oprócz tego, pupil potrzebuje kontaktu z ukochanym właścicielem. Jest to dla niego bardzo ważne ze względu na potrzebę bliskości, dotyku i prawidłowego rozwoju psychicznego. 

Pielęgnacja


Sierść psa mieszkającego na podwórku jest narażona na inne czynniki niż tego, który żyje w domu czy mieszkaniu. Należy wyczesywać ją co najmniej trzy razy w tygodniu. Cały rok stosujemy środki przeciw pchłom i kleszczom. Odrobaczenie wykonujemy cztery razy do roku. 

Należy pamiętać, że czworonóg żyjący na zewnątrz nie powinien być zbyt często kąpany. Jego organizm wydziela substancje, które wspomagają radzenie sobie z czynnikami zewnętrznymi. Ja nie kąpię mojej Tori zimą i jesienią. W trakcie tych pór roku częściej wyczesuje jej sierść. Latem i wiosną kąpię ją co, mniej więcej, dwa miesiące. 

Pamiętajcie, by często bawić się z psem mieszkającym w budzie. On potrzebuje waszej obecności, dotyku i zainteresowania. 

1 komentarz:

  1. Ja mam psa podwórkowego, jego sierść często się przetłuszcza i wydziela dziwny zapach nawet dzień po kąpieli. Co się z nim dzieje!?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger