środa, 6 czerwca 2018

Czy można karmić psa tylko suchą karmą?


Suche karmy wstępują w ogromnej ilości różnych wariantów smakowych, są także specjalne linie weterynaryjne oraz specyfiki dla psiaków, które mają konkretne zapotrzebowania natury zdrowotnej. Produkty tego typu (oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na karmę wysokiej jakości) są zdrowe, bardzo dobrze wpływają na organizm pupila, a bogaty repertuar smakowy pozwoli nam dobrać menu nawet dla najbardziej marudnych zwierzaków. Sucha karma dla psa doskonale sprawdza się jako codzienna dieta, trzeba tylko pamiętać o paru sprawach.



Wybieramy suchą karmę dla psa


Suche karmy dla psów dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Ważne jest jednak, aby sięgnąć po produkt wysokiej jakości, który okaże się pełnowartościowym i smakowitym posiłkiem. Dobra sucha karma powstaje wyłącznie z naturalnych składników, pochodzących od lokalnych dostawców, a ponadto jest poddawana badaniom laboratoryjnym na każdym etapie powstawania produktu. Taka karma z atestem to gwarancja, że podajemy psiakowi tylko to, co najlepsze. Wysokiej jakości karmy dla psów mają dużo zwierzęcego białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały oraz składniki wzmacniające witalność oraz utrzymujące organizm w dobrej formie na całe lata (dowiedz się, jak wybrać dobrą karmę dla psa KLIK). Wśród nich ważne są chondroityna i glukozamina (na stawy), luteina (na wzrok), probiotyki i prebiotyki (na układ trawienny) oraz antyoksydanty (wspierają cały organizm i podnoszą odporność). Unikać należy tych produktów, które mają niesprecyzowane ilości mięsa niewiadomego gatunku, przyprawy, popiół jako wypełniacz (w dużych ilościach) oraz całą chemię w rodzaju barwników, konserwantów i ulepszaczy. Wybierając odpowiednią karmę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wagę kudłacza, jego wiek, tryb życia, rasę oraz indywidualne zapotrzebowania żywieniowe (alergik, niejadek, kłopoty z sierścią, nadwaga i tym podobne). Jeżeli nasz psiak będzie potrzebował jeszcze bardziej specjalistycznego jedzenia, zawsze możemy sięgnąć po karmy z linii weterynaryjnej, na przykład na kłopoty z wątrobą albo nerkami.

Zalety suchej karmy dla psa


Sucha karma doskonale walczy z kamieniem nazębnym, z którym niestety zmaga się większość psiaków, a już zwłaszcza w starszym wieku. Kamień powoduje kłopoty z dziąsłami, a to z kolei prowadzi do paradontozy. Gryzienie twardych granulek walczy z przyrostem kamienia oraz poprawia ukrwienie dziąseł. Przeżuwanie wzmacnia też mięśnie szczęki. Sama sucha karma jest lekkostrawna, bardzo odżywcza i zbilansowana pod względem kalorii. Musimy tylko koniecznie zwrócić uwagę, czy kupujemy produkt przeznaczony do codziennego żywienia (tak zwana karma pełnoporcjowa), czy należy go serwować tylko jako dodatek (to karma uzupełniająca, która sprawdzi się jako przysmak, a nie danie główne). Suche karmy dla psa dobrze wpływają na perystaltykę jelit i działanie całego układu pokarmowego. Są doskonałe, jeśli chcemy utrzymać wagę pupila w ryzach. Łatwo się ją podaje, bo na opakowaniu zawsze jest informacja na temat dawkowania. Równie łatwo taki produkt się przechowuje, warto tylko zainwestować w pojemnik ze szczelną pokrywką. Pamiętajmy, że zwietrzała karma traci smak i właściwości odżywcze, a jeżeli dostanie się do niej wilgoć, może się również pojawić pleśń. Taka karma nie nadaje się już do spożycia i może poważnie zaszkodzić zwierzakowi!


Sucha karma dla psa – co jeszcze warto wiedzieć?


Psiaki mają swoje gusta żywieniowe. Niektóre przyzwyczajają się do konkretnych smaków. Wówczas czekają nas długie poszukiwania produktu idealnego, ale kiedy go już znajdziemy, psiak zapewne nie zechce już jeść nic innego i na wiele lat pozostanie wierny konkretnemu produktowi. O ile w jego diecie nie będzie potrzeba dokonywać zmian (na przykład ze względu na jakąś chorobę) – warto trzymać się danego produktu. Są jednak również takie psiaki, które po jakimś czasie znudzą się danym produktem i zechcą spróbować czegoś nowego albo przynajmniej wyraźnie będą potrzebowały pewnych dodatków do znanej już karmy. Nie ma niczego złego w urozmaicaniu jadłospisu, często wychodzi to tylko zwierzakowi na zdrowie. Podanie mokrej karmy dla psa » w ramach dodatku albo zaserwowanie raz na jakiś czas smakołyka to doskonały pomysł, aby przełamać rutynę.

Poczytaj także o tym:

✔ Czy psu należy zmieniać rodzaj karmy? »

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓



Czasem potrzebna jest zamiana bazowej karmy suchej na inną, bo poprzednia albo przestała się sprawdzać i kudłacz odmówił jej spożywania, albo na danym etapie życia i zapotrzebowania zdrowotnego po prostu potrzebujemy innego menu. Wówczas karmę należy zmieniać stopniowo, aby nie zafundować psiakowi rewolucji żywionej, na którą organizm zareaguje wymiotami albo biegunką.

Zawsze pamiętajmy też o wodzie. Sucha karma dla psa ma bardzo niską wilgotność, więc w kąciku żywieniowym pupila trzeba koniecznie postawić miskę ze świeżą wodą i regularnie ją uzupełniać. Nie stawiajmy jej tylko zbyt blisko miski z karmą, bo psiak szybko zrobi z całości zupę, co zdecydowanie nie okaże się smakowite.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger