niedziela, 2 marca 2014

Mokra karma dla psa

Mokra karma dla psa
Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaką karmę wybrać dla naszego psa. Lepsza będzie sucha, czy może jednak mokra? A może mieszać karmy albo samemu gotować posiłki dla pupila?

Sucha czy mokra karma dla psa


Na rynku obecnych jest mnóstwo firm, mających w swojej ofercie, zarówno karmy suche, jak i mokre. Wielu moich znajomych często ma problem z dokonaniem wyboru, dotyczącego żywienia psiaka. Weterynarze najczęściej radzą, by podstawowym pokarmem w diecie psa była wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowana karma sucha, która w zupełności wystarcza, by zadbać o zdrowie i kondycję pupila. Istnieją jednak osoby, którym ciężko uwierzyć, że sucha karma całkowicie poradzi sobie z potrzebami żywieniowymi pupila i karmią szkraba na przemian karmą mokrą i suchą. Są także osoby, które wybierają wyłącznie karmy mokre, a także takie, które same przygotowują posiłki dla swoich psów. Ostatni wariant wydaje mi się być najgorszym wyborem, ponieważ wymaga od nas doskonałej wiedzy na temat składników, jakich potrzebuje nasz pies. Bardzo trudno jest samemu skomponować prawidłowo zbilansowany posiłek dla czworonoga. Trzeba przecież brać pod uwagę jego wiek, wagę, przebyte choroby, schorzenia, na jakie jest narażony. Moim zdaniem lepiej polegać na specjalistach i opracowanych przez nich karmach.

Mokra karma urozmaiceniem w diecie psa


My naszą Torri (Appenzeller, więcej o rasie - TUTAJ) karmimy jedynie suchą, wysokiej jakości karmą, raz na jakiś czas wzbogacając to żywienie jakimś przysmakiem - świeżym owocem, ciasteczkiem dla psa, czy różnego rodzaju żwaczami. Nasza sunia cieszy się zdrowiem i jest pełna energii. Myślę jednak, że podawanie raz na jakiś czas karmy mokrej również nie zaszkodzi psiakowi (często weterynarze proponują, by mokrą karmę podawać psu, w ramach urozmaicenia żywienia, ok. 2 razy w tygodniu), pod warunkiem, że zarówno karma sucha, jak i mokra będą karmami wysokiej jakości.

Jak stwierdzić, czy mokra karma dla psa jest karmą wysokiej jakości


Karm mokrych jest na rynku bez liku. Są to karmy sprzedawane w puszkach, saszetkach, na tackach, karmy w formie mięsnych kawałków w galarecie, w formie pasztetu, czy takie, które przypominają znane nam mielonki. Najważniejsze jest, by karma, na którą się decydujemy miała, tak jak karma sucha, jak największą zawartość mięsa. Dodatkowo, zwracajmy uwagę na to, by karma, jeśli już zawiera zboża, była bogata jedynie w ryż, który jest dobrym, łatwostrawnym wypełniaczem, w przeciwieństwie np. do pszenicy. Unikajmy karm, mających w swoim składzie gluten, który jest substancją silnie uczulającą.

O czym należy pamiętać przy żywieniu psa karmą mokrą i suchą



  1. Jeśli decydujemy się na karmienie psa wyłącznie karmą mokrą, musimy być pewni, że dostarczamy psiakowi wszystkich niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Pamiętajmy też, że psiak, żywiąc się jedynie taką karmą, będzie musiał zjeść jej więcej niż zjadłby skoncentrowanej karmy suchej - bądźmy więc przygotowani na duże wydatki, szczególnie, jeśli mamy psiaka dużej rasy.
  2. Dobra, wyoskiej jakości karma sucha, dopasowana do potrzeb psiaka, dzięki odpowiedniemu kształtowi, teksturze i wielkości krokietów, zmusza pupila do gryzienia, a co za tym idzie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania kamienia nazębnego u czworonoga. Podając psu wyłącznie karmę mokrą, należy przykładać większą wagę do higieny jamy ustnej psa, ponieważ karma mokra ani trochę nas w tym nie wyręczy.
  3. Mokra karma często powoduje luźne stolce u psów.
  4. Mokra karma jest często dużo bardziej atrakcyjna smakowo niż karma sucha. Jeśli chcecie przestawić psa z karmy mokrej na suchą, możecie na początku spróbować mieszać dwie karmy ze sobą, stopniowo zmniejszając ilość pokarmu mokrego. Jeśli to nie pomoże i psiak będzie np. wyjadał jedynie mokre jedzenie, spróbujcie przetrzymać czworonoga. Nie poddawajcie się i nie wracajcie do mokrej karmy. Przez trzy dni podawajcie psu jedynie suchą karmę, a zobaczycie, że jak zgłodnieje, to miska zostanie wyczyszczona do dna.
  5. Jeśli decydujecie sie na dietę, składającą się, zarówno z karmy suchej, jak i mokrej, pamiętajcie, by odpowiednio zmniejszyć dzienną dawkę karmy suchej, aby nie doprowadzić do nadwagi u Waszego czworonoga. Jeśli nie wiecie, jak zoptymalizować dawki, poproście o radę weterynarza.

3 komentarze:

  1. Ja karmię swojego psiaka od jakiegoś czasu wyłącznie Acaną. Bardzo dobrze mu służy i w dodatku smakuje. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sucha karma to fast food. Jaka istota w naturze je chrupki? Potem psy chorują i weterynarze zarabiają. Barf jest żywieniem dla psa. Mój po suchej miał takie gazy, że nigdy więcej. Przechodzimy na żywienie naturalne z mokrej karmy. Narazie mieszam surową z mokrą, aż do wygaszenia. Oczywiście trzeba dodawać witaminy w warzywach, jajkach, serze.. (kocha twaróg). Prościej i taniej sypnąć z wora.Tylko jak długo będzie zdrowy na sztucznym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Buahaha, sucha to sztuczne a czy twaróg też nie jeat sztuczny? Czy dzikie psy, wilki, lisy jedzą takie rzeczy? Znalazł się znawca :]

      Usuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger