piątek, 8 listopada 2013

Obcinanie pazurów u psów

Obcinanie pazurów u psów

Pielęgnacja psich pazurów to ważna sprawa. Zabieg podcięcia pazurków nie należy do bardzo skomplikowanych, jednak, by wykonywać go sprawnie, szybko i bezboleśnie dla psa, należy wiedzieć o kilku istotnych rzeczach, zanim przystąpimy do działania.

Jak często należy obcinać psu pazury


Wszystko zależy od trybu życia naszego psiaka. Jeśli pies dużo czasu spędza na bieganiu po twardych powierzchniach, np. po chodnikach, wówczas sam ściera sobie pazurki na tyle, żeby mu nie przeszkadzały w codziennych czynnościach. Kiedy nasz maluch spędza czas jednak głównie w domu, czasami wyhasa się na trawce, a po twardej powierzchni spaceruje sobie bardzo sporadycznie, wówczas musimy być gotowi na to, że trzeba będzie w końcu wkroczyć do akcji. 

Skąd mam wiedzieć, że to już czas, by obciąć psu pazurki


Musicie bacznie obserwować swojego pupila, i:

  • kiedy zauważycie, że, gdy psiak stoi, jego pazury dotykają ziemi lub/i
  • będziecie słyszeli stukanie albo szorowanie pazurami po podłodze, czy chodniku,
to znak, że czas wziąć specjalny obcinacz i doprowadzić pazurki psiaka do porządku :)

Czym obcinać psie pazury


Na pewno należy pamiętać o tym, by NIE obcinać psich pazurów obcinaczami do paznokci, przeznaczonymi dla ludzi. Psi pazur różni się od ludzkiego paznokcia - jest bardziej twardy i wygięty. Dlatego też stworzono specjalne obcinacze i gilotynki dla psów. Ostatnio na rynku pojawiły się nawet takie obcinacze, które sygnalizują nam świetlnie, na jaką długość możemy przyciąć psi pazur, by nie wyrządzić pupilowi żadnej krzywdy.

Jak obcinać psu pazury


  1. Przede wszystkim, należy zachować spokój. Jeśli będziemy zdenerwowani i zestresowani, taki nastrój udzieli się naszemu pupilowi i obcięcie pazurów zajmie nam ze dwa razy więcej czasu niż powinno. 
  2. Bierzemy psiaka na kolanka, tyłem do nas (jeśli mamy szczeniaczka albo po prostu psa małej rasy) albo opieramy jego łapy np. o kanapę i przytulamy go od tyłu (jeśli mamy do czynienia z większym psiakiem). Sposobów jest wiele. Niektórzy biorą do pomocy drugą osobę, co jest dobre, kiedy psiak ma tendencje do wyrywania się. Innym wystarczy, gdy zaczekają na moment, w którym ich psiak staje się śpiący i zmęczony, siadają obok i delikatnie biorą łapkę, szybko załatwiając sprawę. Każdy sam musi wypracować sobie swoją, najlepszą dla niego, metodę.
  3. Pamiętajmy, że, obcinając pazurki, musimy pamiętać o rdzeniu. Rdzeń nie może zostać naruszony, więc pazurki obcinamy, uważając, by do niego nie dojść. W przeciwnym razie, zrobimy psu krzywdę, będzie on odczuwał ból, paznokieć zacznie krwawić i maluch już zawsze pewnie będzie bał się obcinania pazurków. UWAGA! Rdzeń łatwo jest zobaczyć u psów, które mają jasne pazury. Rdzeń jest czerwony i idealnie widać, dokąd możemy ciąć. W przypadku psów o ciemnych pazurach, musimy bardziej uważać. Pamiętajcie, że lepiej obcinać pazury powoli, po kawałeczku, by nie skrzywdzić psa. Pazur należy skrócić do momentu aż będzie na równi z opuszkiem (sprawdzamy, gdy pazur jest schowany, nie wysunięty!). 
  4. Nie zapominajmy o tzw. wilczym pazurze (dodatkowy palec, a czasem sam dodatkowy pazur na tylnej łapie psa), ponieważ jego również należy podcinać. Tego pazura pies sam sobie nie zetrze, więc jeśli my nie zadbamy o jego długość, pies może odczuwać dyskomfort, a jeśli przez dłuższy czas nic z tym nie zrobimy, to nawet ból, ponieważ pazur może zacząć wrastać w skórę.
UWAGA! Rdzeń w długo nieobcinanych pazurach przeważnie wydłuża się. Dbanie o pazurki i ich regularne podcinanie eliminuje ten problem.

Co zrobić, jeśli naruszyłam/em rdzeń, podczas obcinania pazurów u psa


Nie panikujemy. Jeśli przypadkiem naruszyliście rdzeń i paznokieć krwawi, zasypcie go specjalną zasypką (zasypkę taką możecie kupić u weterynarza). W przypadku, gdy nie macie zasypki, wystarczy zwykły talk, mąka albo po prostu przyłóżcie gazik. Odczekajcie 10 minut i, jeśli krwawienie nie ustąpi, udajcie się z psem do weterynarza. On będzie wiedział, co dalej robić i pomoże Waszemu pupilowi.

Przyzwyczajanie psa od małego do obcinania pazurów


Wiadomo, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Od szczeniaczka możemy powoli oswajać psiaka z obcinaczem, sadzać go na kolankach, dotykać jego pazurki, opuszki. Niech maluch przyzwyczaja się do tego, że gmeranie przy jego łapkach to nic złego. Dodatkowo głaszczcie go, chwalcie, dawajcie przysmaki, gdy ze spokojem poddaje się wszystkim tym czynnościom. Znacznie trudniej jest przekonać do zabiegu dorosłego psa, miejcie to na uwadze, a zarówno Wam, jak i Waszemu pupilowi, będzie w życiu dużo łatwiej.

Sklep Telekarma

5 komentarzy:

  1. Jakoś boję się obcinać pazurki swojemu yorkowi.Mam obawy ,że go skrzywdzę.Wolę go oddać specjaliście.
    Lubię czytać Twoje porady
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że lubisz czytać moje teksty :)
      Jeśli się boisz, to pewnie, lepiej powierzyć to zadanie np. weterynarzowi, nie stresować się i mieć pewność, że specjalista zrobi to fachowo, szybko i bezboleśnie dla psiaka :) jestem jednak pewna, że sama też dałabyś sobie z tym radę :) może kiedyś spróbujesz i napiszesz nam, jak poszło? :)

      Pozdrowienia dla Ciebie i Twojego psiaka! :)

      Usuń
  2. Mój york był u weterynarza , niestety weterynarz chyba kretyn bo tak obcioł mu pazurki ze 4 krwawiły tak mocno że całe ciuchy miałam we krwi. Na szczęście udało się zatamować krwawienie lodowatą wodą z kranu . Pies był tak przerażony że z tego wszystkiego wymiotował . Na szczęście w końcu usnął , miejmy nadzieje że wszystko będzie dobrze .

    OdpowiedzUsuń
  3. Lodowatą wodę w kranie? Lodowata to jest po dosypaniu lodu. To takie coś do drinków co można przyłożyć do czoła -polecam.

    OdpowiedzUsuń
  4. witam pazurki obcinanie psi fryzjer dla yorkuw i to zadarmo więc nie rozumiem dlaczego poszłaś do weterynarza przecież twuj yor przeżył koszmar to tak samo jak by cię bolał ząb i byś poszła do lekarza rodzinnego

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger